12.10
16:56

Σας αρέσει, δεν σας αρέσει, η ΑΕΚ και ο Αραβίδης θα σας… γλεντάνε!

Με γκολ του τσαμπουκαλή επιθετικού της απέναντι σε έναν αισχρό αντίπαλο που έπαιζε μόνο βρώμικα και έναν ύπουλο – άσχετο διαιτητή, η ΑΕΚ πήρε τη νίκη στην πρεμιέρα της στη Β Εθνική (1-0 το Αίγιο). Ρε, θέλετε δεν θέλετε, θα ανέβουμε και θα σας μάθουμε μπαλίτσα ξανά!

Μουδιασμένα, αλλά σωστά και σταθερά ξεκίνησε η ΑΕΚ τον αγώνα της κόντρα στον Παναιγιάλειο για την πρώτη αγωνιστική της FootballLeague. Οι Κιτρινόμαυροι έδειξαν να αφήνουν χώρο στους αντιπάλους τους στα πρώτα λεπτά, σε αναγνωριστικό παιχνίδι, ωστόσο σε καμία περίπτωση δεν απειλήθηκαν, παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι δεν είχαν κλειστεί και πίεζαν για το γκολ.

Όσο περνούσαν τα λεπτά οι παίκτες του Δέλλα έβρισκαν τα πατήματά τους και με οδηγό τον Μπαρμπόσα, από τον οποίο περνούσε όλο το παιχνίδι της ΑΕΚ πίεσαν και απείλησαν, έχοντας μάλιστα δοκάρι με τον Κορδέρο, μετά από εκτέλεση φάουλ του Πορτογάλου.

Το πρώτο γκολ για την Ένωση για τη νέα σεζόν ήρθε στο 21ο λεπτό του αγώνα, όταν ο Αραβίδης εκμεταλλευτικέ την εξαιρετική μπαλιά – ασίστ του Μπαρμπόσα και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα,  κάνοντας το 1-0.

Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, καθώς υπήρχαν πολλά σκληρά μαρκαρίσματα και αρκετά λάθη, ωστόσο οι Κιτρινόμαυροι ήταν καλά στημένοι στον αγωνιστικό χώρο και δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στον Παναιγιάλειο.

Ξύλο, όχι ποδόσφαιρο

Οι Κιτρινόμαυροι ήταν αρκετά αγχωμένοι στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, κάτι που φάνηκε στο δεύτερο ημίχρονο. Μπορεί να μην κινδύνευσαν, καθώς ήταν πάντα σωστά τοποθετημένοι στον αγωνιστικό χώρο, ωστόσο δεν κατάφεραν να σκοράρουν για δεύτερη φορά.

Ο Παναιγιάλειος ανέβασε ρυθμό, πίεσε, ωστόσο η ΑΕΚ εφέτος δεν έχει κενά και καταφέρνει να παίρνει τα ματς.

Τα σκληρά μαρκαρίσματα έδιναν και έπαιρναν με το ματς να παίρνει φωτιά στα τελευταία λεπτά, μετά και την αποβολή του Αραβίδη, ωστόσο οι Κιτρινόμαυροι κατάφεραν να ξεκινήσουν με νίκη τις υποχρεώσεις τους στην Β’ Εθνική.

Άλλωστε, όσα εμπόδια και αν βάλουν στην Ένωση εφέτος ένα είναι το σίγουρο, θα επιστρέψουμε εκεί που μας αξίζει.

Παναιγιάλειος: Σταυριανός, Σπίνουλας, Ιωάννου, Τζημογιάννης, Γκοτσούλας, Σταμόγιαννος, Τσατσαρής (53’ Ουρτάδο), Πόνσε, Νάστος (59’ Κατσικοκέρης), Σκατσίλας (78’ Σεχολάρι), Μπούνας

ΑΕΚ: Ανέστης, Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Μπακάκης, Πεταυράκης, Κορδέρο, Ανάκογλου, Μπαρμπόσα (90’ Σαρρής), Πλατέλλας (83’ Φαγέ), Ντούνης Μ (63’ Ζόριτς), Αραβίδης

Κίτρινες: Νάστος, Κορδέρο, Σπίνουλας, Τσατσαρής, Ανάκογλου, Τζιμογιάννης

Κόκκινες: Αραβίδης