12.10
16:04

Η Βασίλισσα θέλει πολλή δουλειά

Ανέτοιμη εμφανίστηκε στην έναρξη του πρωταθλήματος η ΑΕΚ, η οποία ηττήθηκε (80-67) από τον Κόροιβο στην Αμαλιάδα και έδειξε ότι έχει αρκετό δρόμο μπροστά της ώστε να βρει τα πατήματα της και να εμφανiστεί αξιοπρεπώς στο παρκέ.

Κακό ξεκίνημα με αστοχία και πολλά λάθη σε επίθεση και άμυνα για την ΑΕΚ η οποία δέχτηκε 22 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο ενώ πέτυχε μόλις 10. Η Ένωση κατάφερε μόνο στο πρώτο λεπτό να πάρει το προβάδισμα στο σκορ με τον Σαρικόπουλο να κάνει το 0-4 και από εκεί και πέρα, ο Κόροιβος κάνοντας εξαιρετικό παιχνίδι με βοήθειες από όλους τους παίκτες του ανέβασε τη διαφορά.

Η ΑΕΚ στο δεύτερο δεκάλεπτο επέστρεψε πιο δυναμικά και αυτό φαίνεται και από το γεγονός ότι κατάφερε να πετύχει 27 πόντους, ωστόσο παρά το γεγονός ότι μείωσε ακόμα και στους 3 πόντους, ο Κόροιβος κράτησε διαφορά ασφαλείας. Κλειδί της δεύτερης περιόδου για τον Ζιάγκο ήταν η συμμετοχή του Μιχάλη Πολυτάρχου, ο οποίος με την είσοδο του πέτυχε σημαντικά καλάθια και βοήθησε στο να μείνει η ομάδα κοντά στο σκορ.

Η 3η περίοδος ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, η παρουσία του Μιλόσεβιτς ήταν καταλυτική, η Βασίλισσα μείωσε και μάλιστα πέρασε και μπροστά στο σκορ, με το ματς να γίνεται ροντέο και τους Κιτρινόμαυρους να προσπαθούν να διορθώσουν τα λάθη της πρώτης περιόδου.

Από εκεί και πέρα η κατηφόρα ξεκίνησε. Με τους ξένους να μην δίνουν βοήθειες στην ομάδα και τα λάθη να διαδέχονται το ένα το άλλο, ο Κόροιβος πήρε κεφάλι στο σκορ, ήταν καλύτερος και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 80-67. Αξίζει να σημειωθεί πάντως ότι το θετικό για την Ένωση ήταν ότι ο Μιλόσεβιτς με λίγες μέρες προετοιμασίας στην ΑΕΚ ήταν ο πρώτος σκόρερ με 16 πόντους, στατιστικό άκρως ελπιδοφόρο για τη συνέχεια.

Τα δεκάλεπτα: 22-10, 41-37, 55, 80-67

Διαιτητές: Σχινάς – Ψαριανός – Τζαφλέρης

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Μαρκόπουλος): Μάγκετ 10 (1 τριπ., 5 ασισ.), Ρόμπερτ 18 (2), Γιαννακίδης 10 (2), Αγγελόπουλος 6, Παπαπέτρου, Ντέιβις 3 (1), Βασίλιεβιτς 11 (1), Κανονίδης 9 (3), Γκάρετ 9 (8 ριμπ.), Ντμιτρίεφ, Γαλιώτος 4.

ΑΕΚ (Ζιάγκος): Παπαντωνίου 6 (1), Κάιλς 1, Σάκοτα 13 (1), Κασελάκης 2, Πολυτάρχου 8 (2), Ράιτ 5 (1), Καμπερίδης, Ουίλιαμσον 2, Σαρικόπουλος 14 (10 ριμπ.), Μιλόσεβιτς 16 (11 ριμπ.), Γκούντριτζ.