11.10
16:41

«Μάγκικο» διπλό!

Με έναν εκπληκτικό Τσιλιμπάρη κάτω από τα δοκάρια που κατέβασε τα «ρολά» και με τους Μπακαούκα, Γεωργιάδη, Δημοσθένους και Νικολαΐδη να κάνουν ότι θέλουν στο παρκέ η ΑΕΚ πήρε την πρώτη της νίκη το πρωτάθλημα με 31-25 κόντρα στον ΓΑΣ Κιλκίς.

Σε ένα πρώτο ημίχρονο που δε θύμιζε σε πολλά, αυτό της πρεμιέρας με την Αναγέννηση Βύρωνα οι Μάγκες μπήκαν στο παρκέ αποφασισμένοι για τη νίκη και από νωρίς επέβαλλαν τον ρυθμό τους.

Μπορεί στο ξεκίνημα του παιχνιδιού και για τα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες να ήταν ίσες και να σκοράρουν εκατέρωθεν, αλλά κάπου εκεί οι παίκτες του Γιάννη Αρβανίτη άρχισαν να πατούν το «γκάζι».

Βρίσκοντας γκολ από τους Μπακαούκα, Γεωργιάδη, Κατσίκη και Δημοσθένους και με τον Τσιλιμπάρη να έχει κατεβάσει τα «ρολά» στο τέρμα άρχισαν να «χτίζουν» μια διαφορά τεσσάρων γκολ.

Ο ΓΑΣ Κιλκίς μείωσε αρκετές φορές και έφτασε στο γκολ, ωστόσο με τις κατάλληλες κινήσεις ο τεχνικό της Ένωσης κατάφερε να πάει το σκορ στο 14-10, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παρκέ και οι παίκτες του ΓΑΣ Κιλκίς κατάφεραν να πετύχουν κάποια διαδοχικά τέρματα και να φτάσει πολύ κοντά την ΑΕΚ.

Στη μέση του δεύτερου 30λεπτου και όταν η ΑΕΚ αγωνιζόταν με 4 παίκτες, αφού είχε 3 δίλεπτες αποβολές οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στα δύο γκολ.

Στη συνέχεια οι Μάγκες ισορρόπησαν και έχοντας κορυφαίους παίκτες τους Τσιλιμπάρη, Μπακαούκα, Γεωργιάδη και Δημοσθένους έφεραν το ματς στα ίσα και όντας πιο συγκεντρωμένοι πήραν τη νίκη κόντρα σε ένα δύσκολο αντίπαλο με 31-25.