10.10
18:35

Χαμογέλασαν στο φινάλε Απόλλων και Λαμία

Με γκολ του Δημήτρη Κοτσώνη στο 87ο λεπτό, ο Απόλλων άρχισε ιδανικά τις υποχρεώσεις του στη Football League, καθώς επικράτησε 1-0 του Φωστήρα στην Ριζούπολη. Σε ανάλογο χρονικό σημείο και συγκεκριμένα στο 82′, η Λαμία έκαμψε με το ίδιο σκορ την αντίσταση του Αγροτικού Αστέρα.

Μία φάση που θα συζητηθεί πολύ έμελλε να κρίνει την αναμέτρηση του “Γ. Καμάρας” μεταξύ του Απόλλωνα Σμύρνης και του Φωστήρα, όπου οι γηπεδούχοι επικράτησαν 1-0 με γκολ του Δημήτρη Κοτσώνη.

Έπειτα από ένα φτωχό σε θέαμα πρώτο ημίχρονο με μόλις μία καλή ευκαιρία (25′ κεφαλιά Ιγκόρ Ανγκούλο), οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν πιο επιθετικά για το δεύτερο και δημιούργησαν φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.

Το γκολ που έμελλε να χωρίσει τους δύο αντιπάλους σημειώθηκε στο 87ο λεπτό με κεφαλιά του Κοτσώνη, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Τάσου Κυριάκου. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για επιθετικό φάουλ στην επίμαχη φάση, με συνέπεια να αποβληθεί ο Κριστόφ Βαζέχα.

Απόλλων Σμύρνης (Κωστένογλου): Kουτσόπουλος, Χατζηζήσης (78′ Κυριάκος), Γκόλιας, Κύργιας, Κοτσώνης, Σέτι, Γκονσάλες (72′ Κυβελίδης), Βάντερσον, Λαγός, Αλίπιο (46′ Φαρινόλα), Ανγκούλο.

Φωστήρας (Βαζέχα): Γκέκας, Κρητικός, Σακελλαρίου (62′ Ψυχογιός), Γρομητσάρης, Μπίρης, Μπελέρι (78′ Μήτκας), Κακαράς, Σιώπης, Ράμα, Τεγούσης, Κανελλόπουλος (54′ Τσεμπέσι).

Ιδανική ήταν η επιστροφή της Λαμίας στη δεύτερη τη τάξει κατηγορία της χώρας μετά από 35 ολόκληρα χρόνια, καθώς επικράτησε 1-0 τουΑγροτικού Αστέρα με γκολ του Θανάση Ρεπετσά στο 82ο λεπτό.

H oμαδα του Μπάμπη Τεννέ ήταν εμφανώς ανώτερη καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, είχε δοκάρι με τον Κώστα Νεόφυτο στο 65ο λεπτό κι εν τέλει δικαιώθηκε, παρά το γεγονός ότι ο Ρεπετσάς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη επειδή ανέβηκε στην εξέδρα για να πανηγυρίσει το γκολ του.

Λαμία (Τεννές): Μπλάζιτς, Ζουλιώτης, Τσαμούρης, Ρεπετσάς, Λεάντρο, Φατιόν, Βασιλόγιαννης, Φράγκος (55′ Χαϊκάλης), Νεόφυτος, Γενγκά (84′ Κωστόπουλος), Κούρτζουριτς (46′ Μουμίν).

Αγροτικός Αστέρας (Διλμπέρης): Ταταρίδης, Χατζηλιάδης, Κώτσιας, Καπίας (84′ Κρυστάλλης), Τριανταφυλλίδης (29′ Σαμουηλίδης), Γεωργιάδης, Καρακατσάνης, Καθάριος (59′ Βελλίνης), Πέεφ, Μίλιτς, Σκλιοπίδης.