07.10
14:50

Παθιασμένη για την πρεμιέρα

Η ΑΕΚ πραγματοποίησε πειστική εμφάνιση στην Κατερίνη απέναντι στον Πιερικό τον οποίο νίκησε με 3-1. Φτιαγμένοι οι ποδοσφαιριστές καθώς επιτέλους αρχίζει το πρωτάθλημα, έδειξαν άλλο πρόσωπο και με κορυφαίο τον Ντούνη πήραν το ματς. Εξαιρετική δημιουργικά η Ένωση, πρέπει να αποκτήσει μεγαλύτερη συγκέντρωση όταν αμύνεται. Αποστολή στην Κατερίνη: Κώστας Τόπας

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε η ΑΕΚ τον αγώνα της κόντρα στον Πιερικό, καθώς μόλις στο 2ο λεπτό κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Συγκεκριμένα ο Μπαρμπόσα μετά από καταπληκτική ατομική προσπάθεια, έβγαλε τη σέντρα – ασίστ στον Πλατέλλα, ο οποίος με κεφαλιά νίκησε τον τερματοφύλακα του Πιερικού.

Οι Κιτρινόμαυροι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, με την επιθετική τριάδα να έχει τον απόλυτο έλεγχο και να δημιουργεί οποιαδήποτε στιγμή ήθελε επικίνδυνες φάσεις.

Η κινητικότητα των ποδοσφαιριστών της Ένωσης είχε ως συνέπεια το δεύτερο γκολ της ομάδας. Ο Κορδέρο έβγαλε τρομερή πάσα στον Μπακάκη, ο οποίος στην πλάτη της άμυνας του Πιερικού έδωσε έτοιμο γκολ στον Ντούνη, που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα από το ύψος του πέναλτι.

Στη συνέχεια μπορεί ο ρυθμός του αγώνα να έπεσε, καθώς η βροχή δυσκόλευε το έργο των ποδοσφαιριστών, ωστόσο οι παίκτες του Δέλλα έδειχναν συνεχώς μεγάλο πάθος και ένταση, δείχνοντας ότι είναι έτοιμοι για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής.

Εντελώς αλλαγμένη

Με δέκα αλλαγές και ένα γκολ ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για την ΑΕΚ. Συγκεκριμένα πριν ο Δέλλας πραγματοποιήσει τις αλλαγές, η Ένωση δέχθηκε γκολ, με τον Πιερικό να μειώνει το σκορ σε 1-2.

Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, καθώς οι Κιτρινόμαυροι χρειάστηκαν αρκετό χρόνο ώστε να «βρεθούν» μεταξύ τους.

Ωστόσο, ο Ντούνης έδωσε ξανά τη λύση για την ΑΕΚ πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ και το τρίτο για τον Δικέφαλο.

Ο Πεταυράκης έβγαλε τη σέντρα, η άμυνα του Πιερικού έκανε λάθος και έτσι ο Ντούνης ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1.

Πιερικός: Παπατολίκας, Νικολίτσης, Τσιάρας, Σπάσιτς, Σίλβα, Σταματής, Μυστακίδης, Καρτσαμπάς, Κρουσταλέλης, Αλεξίου και Γούτσιος.

Έπαιξαν και οι: Μανίκας, Κόιτς, Μπουζούκης, Σεντεμέντες, Παλιάτσος

ΑΕΚ: Ανέστης (Βούρας), Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Μπακάκης, Γροντής, Ανάκογλου, Κορδέρο, Μπαρμπόσα, Ντούνης, Πλατέλλας, Αραβίδης

Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν οι: Βούρας, Φαγέ, Ζόριτς, Γεωργέας, Σαρρής, Πεταυράκης, Βλαχομήτρος, Ρόβας, Τζανετόπουλος, Σβάρνας και Ντούνης