03.10
19:06

Επίδειξη δύναμης από την ΑΕΚ

Πραγματοποιώντας άλλη μια εξαιρετική εμφάνιση κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας της για τη νέα σεζόν η ΑΕΚ νίκησε σε φιλικό αγώνα που έγινε απόψε στο Ζηρίνειο τον Α.Ο Κηφισιάς με 4-0 σετ (26-24, 25-15, 25-23, 15-8).

Ο Χόρχε Ελγκέτα χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες του αλλά οι Ανδρέαδης, Πέτρογλου, Κρίνιιτς, Παγιάν, Παπαδημητρίου αγωνίστηκαν μόνο στα δυο πρώτα σετ. Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 23-18 στο 1ο σετ αλλά η Κηφισιά με τον πρώην κιτρινόμαυρο Ρουμελιωτάκη στο σερβίς ισοφάρισε 24-24. Στη συνέχεια ένα άστοχο σερβίς του Ρουμελιωτάκη κι ένα μπλοκ-άουτ σε καρφί του Παγιάν έδωσαν το πρώτο σετ στην ΑΕΚ.

Στο δεύτερο σετ η φιλοξενούμενη κυριάρχησε (25-15) ενώ στο τρίτο που αγωνίστηκε χωρίς τέσσερις της αρχικής 7αδας είχε τον έλεγχο από το ξεκίνημα και με πολύ καλούς τους Μαντέκα, Ίλιτς έφτασε στο 25-23. Οι δυο προπονητές αποφάσισαν να παιχθεί και τέταρτο σετ (τάιμ-μπρέικ) όπου χάρις στα σερβίς του Μαντέκα η ΑΕΚ ξέφυγε στο σκορ και έκανε το 15-8.

ΑΕΚ (Ελγκέτα): Παγιάν, Κρίνιτς, Ανδρεάδης, Μπουρκόφσκι, Πέτρογλου, Ραντούνοβιτς, Παπαδημητρίου (λ), Μαντέκας, Ίλιτς, Γκούζντα (λ), Κατσανεβάκης, Γεωργιάδης, Οικονόμου, Μιχαλόπουλος