28.9
15:06

Πάλεψαν, αλλά δεν τα κατάφεραν

Στο πρώτο τους επίσημο παιχνίδι οι Μάγκες πάλεψαν κόντρα στην Αναγέννηση Βύρωνα, αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη καθώς ηττήθηκαν με 24-22 στο κλειστό της Νέας Ιωνίας. Άστοχη και άτυχη η ΑΕΚ

Σε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά κιόλας, οι δύο ομάδες έχοντας ως «όπλο» τους την καλά οργανωμένη και κλειστή άμυνα κατάφεραν να κρατήσουν το σκορ σε χαμηλά επίπεδα.

Η Ένωση ήταν άστοχη στις περισσότερες φάσεις και αν οι παίκτες ήταν πιο ψύχραιμοι και πιο συγκεντρωμένοι θα μπορούσαν να είχαν πετύχει 2-3 γκολ παραπάνω.

Από την άλλη οι παίκτες της Αναγέννησης Βύρωνα ήταν πιο οργανωμένοι και κατάφεραν στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου να πάρουν ένα προβάδισμα τριών τερμάτων για το 12-9.

AEK Anagennisi Paiktes

Οι Μάγκες μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος και κατάφεραν γρήγορα να ισοφαρίσουν το σκορ, ενώ σε κάποια στιγμή βρέθηκαν και μπροστά.

Στο κρισιμότερο σημείο οι φιλοξενούμενοι έχτισαν μια διαφορά τριών τερμάτων, με τους παίκτες του Γιάννη Αρβανίτη να κυνηγούν το σκορ.

Οι Κιτρινόμαυροι είχαν πολλές χαμένες ευκαιρίες και στις περισσότερες προσπάθειες τους βρήκαν απέναντι τους τον γκολκίπερ της Αναγέννησης, ο οποίος με τις αποκρούσεις του βοήθησε αρκετά την ομάδα του.

Να σημειωθεί ότι στο κειστό βρέθηκαν ο πρόεδρος της Ερασιτεχνικής ΑΕΚ, Αλέξης Αλεξίου με τον Κατσαδήμα και αμφότεροι μετά το τέλος της αναμέτρησης έφυγαν απευθείας για το κλειστό της Γλυφάδας για να παρακολουθήσουν το ΑΕΚ – Ρέθυμνο στο μπάσκετ.