27.9
18:10

Ενθαρρυντική εμφάνιση από τα κορίτσια της ΑΕΚ

Παναγιώτης Καλογερόπουλος

Η ΑΕΚ πραγματοποίησε μια ενθαρρυντική εμφάνιση και επικράτησε με 4-0 σετ του Αστέρα Αγίου Δημητρίου σε φιλική αναμέτρηση, με τον Μανώλη Ρουμελιώτη να βγάζει τα πρώτα του συμπεράσματα για τη συνέχεια, με τη σημερινή νίκη κόντρα σε έναν υπολογίσιμο αντίπαλο.

Το πιο δυνατό φιλικό μέχρι στιγμής έδωσε η ΑΕΚ με αντίπαλο τον Αστέρα Αγίου Δημητρίου, με τις παίκτριες του Μανώλη Ρουμελιώτη να επικρατούν δύσκολα με 25-23 στο πρώτο σετ.

Η αντίπαλος της Ένωσης έχει ένα πολύ καλό και δουλεμένο ρόστερ και θα μπορούσε να αγωνιζόταν στο πρωτάθλημα της Α1 και όχι της Α2. Ο τεχνικός της Ένωσης ξεκίνησε με τη βασική 7άδα το ματς και έκανε έντονες παρατηρήσεις σε όλες τις αθλήτριες καθ’όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού.

Ο Ρουμελιώτης μετρούσε πολλές απουσίες, αφού οι περισσότερες κορασίδες αγωνίζονται σε ένα τουρνουά, με τον προπονητή της ΑΕΚ να μην μπορεί να κάνει πολλές αλλαγές.

Οι Κιτρινόμαυρες έκαναν αρκετά λάθη στην άμυνα, αλλά και στα τελειώματα, αλλά εν τέλει κατάφεραν να επικρατήσουν με 25-23 στο πρώτο σετ.

Η Ένωση παρουσιάστηκε βελτιωμένη στο δεύτερο σετ και έφτασε στην κατάκτηση του με 25-17, με τον Ρουμελιώτη να συνεχίζει τις οδηγίες, ενώ η 7άδα παρέμεινε ίδια.

Ο Ρουμελιώτης προχώρησε σε αλλαγές στο τρίτο σετ, με τις Σκαρλάτου και Ρίζου να περνούν στο παρκέ και την ομάδα να παίρνει το σετ με 25-21.

Η βασική 7άδα της ΑΕΚ: Κατσαντώνη, Νικούλη, Λαγουδάκη, Κακουράτου, Ιβάνοβα, Κουνάδη και Γιακουμή