12.9
16:54

Η ΑΕΚ φωνάζει για επιθετικό – σκόρερ!

Η ομάδα του Δέλλα απέδωσε εξαιρετικό ποδόσφαιρο και στη ρεβάνς απέναντι στον Φωκικό παρά το φτωχό υπέρ της 1-0. Να μην γίνουμε μάντεις κακών αλλά ο περιφερειακός Αραβίδης και ο εύθραυστος Μπρέσεβιτς ίσως να μην αρκούν σε κλειστούς αγώνες. Ο Ντακόλ δεν είναι φορ περιοχής. Το γκολ της νίκης ο Φαγέ στις καθυστερήσεις

Η ΑΕΚ έχοντας στα χέρια της το 4-0 του πρώτου αγώνα, παρουσιάστηκε άνετη στην Άμφισσα, ωστόσο σε καμία περίπτωση δεν ήταν αδιάφορη. Ο Δικέφαλος πίεσε, δημιούργησε ευκαιρίες, ωστόσο το γεγονός ότι σκόραρε μια φορά μόνο με τον Φαγέ στις καθυστερήσεις δείχνει ότι λείπει το εύκολο γκολ, από έναν επιθετικό – σκόρερ.

Πολλές ευκαιρίες, κανένα γκολ

Τον απόλυτο έλεγχο του πρώτου ημίχρονο στον αγώνα κόντρα στην Φωκικό είχε η ΑΕΚ, χωρίς όμως να καταφέρει να πετύχει κάποιο τέρμα.

Οι Κιτρινόμαυροι πίεσαν, το ματς παιζόταν στο μισό γήπεδο, κέρδισαν πολλά κόρνερ, ωστόσο η μπάλα δεν τους έκανε το χατίρι να καταλήξει στα δίχτυα.

Οι μεγαλύτερες στιγμές για την Ένωση ήταν αυτή στο 12ο λεπτό όταν το σουτ του Μπαρμπόσα βρήκε στο δοκάρι, ενώ λίγο αργότερα όταν δοκίμασε ακόμα ένα σουτ κόντραρε και πέρασε άουτ.

Δύο μεγάλες ευκαιρίες είχε και ο Μάνταλος, ωστόσο τα σουτ που επιχείρησε ο νεαρός μέσος πέρασαν κόρνερ και άουτ.

Το χορό των ευκαιριών για το πρώτο ημίχρονο της Ένωσης έκλεισε ο Μπακάκης, ο οποίος αστόχησε σε τετ α τετ λίγα δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση του πρώτου 45λεπτου, μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Ο αγώνας είχε αρκετές μάχες και σκληρά μαρκαρίσματα, καθώς για δεύτερη φορά ο Φωκικός ήταν κλεισμένος στα καρέ του και αμυνόταν συνεχώς, με τους παίκτες της ΑΕΚ να προσπαθούν να σπάσουν την διπλή και τριπλή ζώνη άμυνας, ώστε να καταφέρουν να σκόραρουν.

Γκολ στις καθυστερήσεις με τον Φαγέ

Επανάληψη του πρώτου ημιχρόνου ήταν το δεύτερο, καθώς η ΑΕΚ είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, πίεζε συνεχώς, δημιούργησε ευκαιρίες και κατάφερε στο 91ο λεπτό να σκοράρει.

Ο Μπαρμπόσα ήταν ο μαέστρος του αγώνα, καθώς από αυτόν περνούσαν όλες οι φάσεις μιας και χόρευε την άμυνα του Φωκικου. Βέβαια οι Μάνταλος, Αραβίδης και Πλατέλλας, ποδοσφαιριστές οι οποίοι είχαν την ευκαιρία να σκοράρουν δεν το έκαναν τελικά.

Σημαντικότερη στιγμή για την Ένωση αυτή του Πλατέλλα, ο οποίος μετά από πάσα του Μάνταλου σκόραρε, ο διαιτητής έδειξε γκολ, ωστόσο ενημερώθηκε από τον βοηθό ότι η μπάλα δεν είχε περάσει τη γραμμή και έτσι το ακύρωσε.

Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης οι Κιτρινόμαυροι πίεσαν ακόμα περισσότερο, είχαν κλασικές ευκαιρίες, ο Τσεκρέζι κατέβασε ρολά, ωστόσο ο Φαγέ κατάφερε να τον κερδίσει και να σκοράρει, δίνοντας τη νίκη στην ΑΕΚ.

Φωκικός: Τσεκρέζι, Μουστάκης, Καντούτσης, Παπαδόπουλος, Σαϊνέ (56’ Ντάμπος), Σκαρίμπας, Γκασέκα, Καλλέργης (85’ Δημητρίου), Καρυπιάδης, Χαριτίδης, Ρεβυθόπουλος (70’ Πολυχρονάκης).

ΑΕΚ: Ανέστης, Μπακάκης, Γροντής, Λαμπρόπουλος, Κολοβέτσιος, Ρόβας (88’ Φαγέ), Ανάκογλου, Μάνταλος, Πλατέλλας, Μπαρμπόσα (82’ Ντούνης Μ), Αραβίδης (70’ Ντακόλ).

Κίτρινες: Γκασέκας, Μάνταλος, Καντούτσης, Χαριτίδης, Καλλέργης