29.8
18:53

Αυτή η ΑΕΚ θα χαζέψει κόσμο με έναν φορ – φονιά!

Το εύκολο 4-0 επί του Φωκικού ήταν το αναμενόμενο. Αλλά ο επιθετικός που θα σκίζει τα αντίπαλα δίχτυα και θα απεγκλωβίσει τον εξαιρετικό μπαλαδόρο Αραβίδη σε πιο ελεύθερους ρόλους, θα την ανεβάσει επίπεδο. Αρχοντικός ο Κολοβέτσιος σκόραρε ξανά και γκολάρα από τη σταθερή αξία που λέγεται Πλατέλας. Σούπερ τέρμα και ο Ανάκογλου.

Μονόλογος για την ΑΕΚ ήταν το πρώτο ημίχρονο του αγώνα κόντρα στον Φωκικό, με τους Κιτρινόμαυρους να κυκλοφορούν την μπάλα και να βρίσκονται συνεχώς στην επίθεση.

Οι προσπάθειές τους και η πίεση που άσκησαν στους αντιπάλους τους απέφεραν καρπούς στο 24ο λεπτό, όταν μετά από σέντρα του Μπαρμπόσα ο Κολοβέτσιος έπιασε ένα μονοκόμματο ξερό σουτ και άνοιξε το σκορ για την Ένωση.

Ωστόσο, εκτός από το γκολ οι παίκτες του Τραϊανού Δέλλα δημιούργησαν αρκετές ακόμα φάσεις, τις οποίες δεν κατάφεραν να μετατρέψουν σε γκολ.

Από την άλλη πλευρά ο Φωκικός, προσπάθησε να γίνει απειλητικός με αντεπιθέσεις, με τον Ανέστη να πραγματοποιεί μια εντυπωσιακή απόκρουση στο σουτ του Γκατσέσα.

Ξεμπούκωσε στην επανάληψη

Το 1-0 του πρώτου ημιχρόνου  δεν αντιπροσώπευε σε καμία περίπτωση την εικόνα του αγώνα, καθώς οι Κιτρινόμαυροι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Στην επανάληψη τα δεδομένα δεν άλλαξαν, ωστόσο οι παίκτες του Δέλλα κατάφεραν να σκοράρουν περισσότερες φορές.

Στο 56ο λεπτό ο Πλατέλλας σημείωσε το 2-0 για την Ένωση, με ένα ωραίο ψηλοκρεμαστό σουτ, με τον Μπαρμπόσα περίπου δέκα λεπτά αργότερα στο 68’ να εκμεταλλεύεται τη σέντρα του Πλατέλλα και να ανεβάζει το δείκτη του σκορ στο 3-0 με κεφαλιά.

Τη σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο Ανάκογλου, ο οποίος μετά από πάσα του Μπαρμπόσα, έπιασε ένα ωραίο σουτ και έκανε το 4-0 στο 71ο λεπτό της αναμέτρησης.

Από ένα σημείο και μετά ο Φωκικός έχασε και τα λιγοστά πατήματα που είχε, κυρίως με αντεπιθέσεις και αφέθηκε στον… χείμαρρο ΑΕΚ.

Εκπληκτικός για ακόμα έναν αγώνα ο κόσμος της Ένωσης, που δεν σταμάτησε να τραγουδάει και να δίνει τον ρυθμό.

Να θυμίσουμε ότι ο επαναληπτικός αγώνας θα πραγματοποιηθεί σε δύο εβδομάδες στην Άμφισσα.

ΑΕΚ: Ανέστης, Πεταυράκης, Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Μπακάκης, Κορδέρο, Ανάκογλου (80’ Ρόβας), Ντακόλ (61’ Ζόριτς), Μπαρμπόσα, Πλατέλλας (76’ Ντουνης Μ.), Αραβίδης

Φωκικός: Γιαννίκογλου, Μουστάκης,Καντούτσης (61’ Καρυπιάδης), Παπαδόπουλος, Δημητρίου, Σαΐν (86’ Κορκοτζέλος), Σκαρίμπας, Γκάτσεσα, Καλλέργης, Πολυχρονάκης, Χαριτίδης (73’ Ντάμπος)