17.8
17:57

ΑΕΚ και τα μυαλά στη… Ρόμα!

Πειστική εμφάνιση για 60 λεπτά πραγματοποίησε η κανονική ΑΕΚ (2-1 τη Νίκη Βόλου) καθώς στο τελευταίο ημίωρο του αγώνα εμφανίστηκε το φάντασμα της Γ’ Εθνικής. Ασφαλώς το μυαλό όλων τρέχει στο τεράστιο φιλικό του Σαββάτου με τη Ρόμα με την ευχή να ζήσουμε μία ξεχωριστή βραδιά.

Μετά τη σημερινή εμφάνιση κόντρα στη Νίκη Βόλου άπαντες περιμένουν πώς και πώς τον φιλικό αγώνα κόντρα στη Ρόμα, όπου οι Κιτρινόμαυροι θα έχουν μια πρώτης τάξεως ευκαιρία να αποδείξουν ότι η ΑΕΚ επιστρέφει πιο δυνατή από ποτέ, είναι έτοιμη να πρωταγωνιστήσει στο Κύπελλο και παράλληλα να κλέψει την παράσταση της πρεμιέρα της Σούπερ Λίγκας που συμπίπτει με το φιλικό κόντρα στους Ιταλούς στο ΟΑΚΑ.

Ένα ημίχρονο μόνο ΑΕΚ

Μια ομάδα υπήρχε στον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο ημίχρονο και αυτή ήταν η ΑΕΚ. Με ένα γκολ πριν καλά καλά συμπληρωθεί το 1ο λεπτό, οι Κιτρινόμαυροι έκοψαν τα πόδια των αντιπάλων τους. Ο Μπακάκης σέντραρε και ο Αραβίδης από κοντά δεν θα μπορούσε να αστοχήσει.

Το δεύτερο γκολ για την ΑΕΚ ήρθε στο 28ο λεπτό, όταν ο Πλατέλλας κέρδισε πέναλτι, ο Μάνταλος το εκτέλεσε και κέρδισε τον Ταμπάκη από τα 11 βήματα, κάνοντας το 2-0.

Βέβαια, οι παίκτες του Δέλλα θα μπορούσαν να πετύχουν και άλλα γκολ, καθώς είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, παίζοντας ωραίο και ουσιώδες ποδόσφαιρο.

Σε τρομερή κατάσταση οι Μπακάκης και Πεταυράκης, μαέστροι οι Μπαρμπόσα και Κορδέρο, σταθερότατο το αμυντικό δίδυμο των Κολοβέτσιου – Λαμπρόπουλου.

Την επηρέασαν οι αλλαγές

Ο Τραϊανός Δέλλας πέρασε στον αγωνιστικό χώρο ανά διαστήματα όλους τους ποδοσφαιριστές του, με την 11άδα να έχει αλλάξει εντελώς στο 65ο λεπτό. Οι αλλαγές επηρέασαν τους ποδοσφαιριστές, οι οποίοι από το 60 και μετά δεν κατάφεραν να πείσουν και να κάνουν κάτι ιδιαίτερο στο ματς.

Αποτέλεσμα αυτού ήταν το γκολ του Σκούρτη, ο οποίος στο 73ο λεπτό μείωσε για τη Νίκη Βόλου, κάνοντας το σκορ 2-1.

Μέχρι την ολοκλήρωση του αγώνα δεν υπήρξε κάποια ιδιαίτερη φάση και η Ένωση στο πιο δύσκολο τεστ μέχρι τώρα, νίκησε τη Νίκη Βόλου που από φέτος θα αγωνίζεται στην Superleague

Νίκη Βόλου: Ταμπάκης, Παπουτσογιαννόπουλος, Σωτηράκος, Ίβενς, Καρασαλίδης, Λάουξ, Γιαννιτσάνης, Κοτσαρίδης, Μουζακίτης, Μαρτινς, Τζιώρας

Έπαιξαν και οι: Ταϊρής, Μαρινάκης, Σκούρτης, Κορέτα, Μαχλελής, Νικλητσιώτης, Μέτσε

ΑΕΚ: Ανέστης (63’ Καραγκιολίδης), Κολοβέτσιος (63’Σβάρνας), Λαμπρόπουλος (63’ Σαρρής), Μπακάκης (55’ Γεωργέας), Πεταυράκης (55’ Γροντής), Κορδέρο (45’ Φαγέ), Ανάκογλου (55’ Ρόβας), Μάνταλος (63’ Μπρέσεβιτς), Πλατέλλας (45’ Ντούνης), Μπαρμπόσα (Ζόριτς), Αραβίδης (45’ Ντακόλ)