02.8
17:40

Άρεσε, αλλά θέλει χρόνο

Στο 0-0 έμεινε στο πρώτο της φιλικό η ΑΕΚ κόντρα στην Ξάνθη στα Πηγάδια. Η πρώτη 11άδα της Ένωσης κέρδισε τις εντυπώσεις, παρά το γεγονός ότι χρειάζεται χρόνο για να δεθεί. Δοκάρι με τον Μπαρμπόσα ο Δικέφαλος, που έδωσε μια πρώτη γεύση των ικανοτήτων του.

Αρκετά επιθετικά ξεκίνησε η ΑΕΚ στο πρώτο φιλικό της για τη νέα σεζόν κόντρα στην Ξάνθη. Οι Κιτρινόμαυροι πίεζαν ψηλά και προσπαθούσαν να είναι αυτοί που θα έχουν τον έλεγχο του αγώνα. Οι φάσεις του πρώτου ημιχρόνου δεν ήταν πολλές, με τον Πλατέλλα να πρωταγωνιστεί σε όλες και τον Μάνταλο να είναι αρκετά κινητικός.

Η Ξάνθη ανέβασε το ρυθμό της στα τελευταία λεπτά και προσπάθησε να πιέσει, ωστόσο βρήκε μπροστά της την σωστά παραταγμένη άμυνα της Ένωσης.

Μεγάλο ρόλο στην ανάπτυξη του παιχνιδιού έπαιξε η αφόρητη ζέστη που υπήρχε στα Πηγάδια, η οποία δυσκόλευε όλες τις ενέργειες των ποδοσφαιριστών.

Η στιγμή του Μπαρμπόσα

Με μια εντελώς διαφορετική 11άδα παρατάχθηκε η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα κόντρα στην Ξάνθη, με τον Δέλλα να περνάει στον αγωνιστικό χώρο την δεύτερη 11άδα του.

Η συγκεκριμένη κίνηση έκανε την ομάδα να ξεκινήσει ξανά από το μηδέν, με τους ποδοσφαιριστές να προσπαθούν να βρεθούν μέσα στο γήπεδο. Η Ξάνθη από την άλλη πλευρά έδειξε καλύτερη εικόνα από το πρώτο ημίχρονο, έχοντας και την κατοχή του αγώνα.

Το σημαντικότερο γεγονός του δευτέρου ημιχρόνου ήταν η είσοδος στον αγωνιστικό χώρο του Μπαρμπόσα, ο οποίος αφού ενσωματώθηκε στην ομάδα, έκανε αρκετές ενέργειες που έδειξαν την κλάση του.

Σχετικά με το αγωνιστικό κομμάτι η ΑΕΚ είχε ένα δοκάρι μετά από δυνατό σουτ του Μπαρμπόσα, στιγμή η οποία ήταν και η καλύτερη του αγώνα, μετά το συρτό σουτ του Τσεβά το οποίο έδιωξε ο Κυριακίδης.

Ξάνθη: Κυριακίδης, Μπαξεβανίδης, Σολτάνι, Λουσέρο, Βασιλακάκης, Καπετάνος, Φλίσκας, Πασχαλάκης, Γούτας, Λισγάρας, Ράνος

Έπαιξαν και οι: Παπαστεριανός, Κάλβο, Ρενάν Ολιβέιρα , Μπαρέττας, Κολλαράς, Καρυπίδης, Μπέρτος, Νάκας, Γκαραβέλης, Τσαμούρης, Ορφανίδης

ΑΕΚ (α’ ημίχρονο): Ανέστης, Αραβίδης, Ανάκογλου, Κολοβέτσιος, Μάνταλος, Μπακάκης, Πεταυράκης, Πλατέλλας, Ρόβας, Σαρρής, Κορδέρο

ΑΕΚ (β’ ημίχρονο): Βούρας, Γεωργέας, Τζανετόπουλος, Σβάρνας, Λαμπρόπουλος, Γροντής, Φαγιέ, Ντούνης, Ζόριτς, Τσεβάς (67’ Μπαρμπόσα), Ντακόλ.