07.6
19:39

Τρία γκολ ο Αλβανός στην ήττα της Εθνικής

Η Εθνική ομάδα χάντμπολ γνώρισε την ήττα με 27-25 από την ΠΓΔΜ στο Ολυμπιακό Κέντρο Άνω Λιοσίων στο πρώτο ματς των δύο ομάδων για την πρόκριση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του 2015.

Η Ελλάδα πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση και άξιζε να κερδίσει, ωστόσο λεπτομέρειες και απειρία της στέρησαν αυτό το δικαίωμα.
Κορυφαίος παίκτης της Εθνικής ήταν ο τερματοφύλακας Γιώργος Γεωργιάδης με 17 επεμβάσεις, ενώ εξαιρετικές εντυπώσεις άφησαν οι νεαρότεροι αθλητές που χρησιμοποιήθηκαν.

Η Εθνική ήταν μπροστά στο σκορ σχεδόν σε όλο το δεύτερο ημίχρονο. Μάλιστα στο 45′ προηγήθηκε 22-20 και πέντε λεπτά πριν το τέλος με 25-24. Οι Σκοπιανοί σημείωσαν ένα σερί 3-0 και με δύο τέρματα του Φίλιπ Λαζάροφ πήραν την νίκη, ενώ η ελληνική ομάδα είχε την ευκαιρία στο 59:20 με το σκορ στο 25-26 να ισοφαρίσει, αλλά στην αντεπίθεση Παπαδόπουλος και Τζηράς, έχασαν την ευκαιρία. Η ρεβάνς θα διεξαχθεί στο «Μπορις Τραϊκόφσκι» των Σκοπίων την επόμενη Κυριακή στις 21:00.

ΕΛΛΑΔΑ- ΠΓΔΜ 25-27 (12-13)

ΕΛΛΑΔΑ (Γιώργος Κρανάκης): Παλάσκας, Μαστορογιάννης 3, Ζαμπούνης 1, Μάλλιος 3, Ευαγγελίδης 3, Γεωργιάδης, Αλβανός 3, Παπαδόπουλος 3, Τζηράς 3, Παπαδιονυσίου, Γουργούμης, Τσάτσος 1, Μαραγκός 4, Κυπραίος, Αραπακόπουλος 1, Μυλωνάς.

ΠΓΔΜ (Ίβιτσα Όμπρβαν): Μιτρέφσκι, Μανάσκοφ 5, Βούγκρινετς 1, Στοίλοφ 3, Λαζάροφ Κ. 7, Γιονόφσκι, Ταλέφσκι, Μιρκουλόφσκι 3, Μαρκόφσκι, Μοισόφσκι, Ριστόφσκι, Ντιμόφσκι 1, Πρίμπακ 1, Γκεοργκιέφσκι 2, Λαζάροφ Φ. 2, Ολιέφσκι 1. Διαιτητές: Γκέιπελ- Χέλμπιγκ (Γερμανία), δίλεπτα: 1-2, πέναλτι: 2/2-3/4.