05.6
06:09

Πρωταθλήτρια με επική ανατροπή! (video)

Δώδεκα ολόκληρα χρόνια συμπληρώνονται σήμερα από την τελευταία φορά που η Βασίλισσα κάθισε στον θρόνο της κατακτώντας το πρωτάθλημα με νίκη (79-70) κόντρα στον Ολυμπιακό

Σαν σήμερα στις 5 Ιουνίου του 2002 η ΑΕΚ στέφθηκε πρωταθλήτρια Ελλάδος, πραγματοποιώντας μία από τις μεγαλύτερες ανατροπές στην ιστορία του πρωταθλήματος, κάνοντας το 3-2 στην σειρά των τελικών κόντρα στον Ολυμπιακό

Μετά από 32 χρόνια η Βασίλισσα επέστρεψε στη φυσική της θέση, που δεν είναι άλλη από την κορυφή του πρωταθλήματος της Α1,επικρατώντας 79-70 του Ολυμπιακού μπροστά σε 11.000 φιλάθλους της στο ΟΑΚΑ. Η Ένωση ενώ είχε ξεκινήσει με πλεονέκτημα έδρας, το έχασε από τους ερυθρόλευκους, ηττήθηκε στο ΣΕΦ και βρέθηκε να χάνει με 0-2 στη σειρά των τελικών, δείχνοντας να μην έχει καμία ελπίδα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης.

Κάπου εκεί ξεκίνησε και η αντεπίθεση. Πρώτη νίκη στο ΟΑΚΑ, σπάσιμο της έδρας στο ΣΕΦ και συγκλονιστική εμφάνιση στον 5ο τελικό με τον Δήμο Ντικούδη, σημερινό αθλητικό διευθυντή της ομάδας, να κουβαλά στις πλάτες του την ΑΕΚ, και τους Κιτρινόμαυρους να κατακτούςν για ένατη φορά στην ιστορία του συλλόγου το τρόπαιο.

Η αναμέτρηση:

Σε ελάχιστα σημεία η ΑΕΚ κινδύνευσε να χάσει το προβάδισμα, κυρίως από δικά της λάθη. Η Ένωση εμφανίστηκε πολύ πιο γρήγορη και αποτελεσματική από τον Ολυμπιακό, με τον αντίπαλο να «ξυπνά» στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και πραγματοποιώντας μια εξαιρετική τρίτη περίοδο κατάφεραν να φτάσουν τη διαφορά στους πέντε πόντους με τον Τόμιτς να βομβαρδίζει με τρίποντα το αντίπαλο καλάθι.

Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι έμοιαζαν να έχουν τον πρώτο λόγο στον αγώνα, όμως ο Ολυμπιακός δεν το έβαλε κάτω και διεκδίκησε τη νίκη μέχρι τέλους.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ δεν άφησε περιθώρια στον αντίπαλο να σηκώσει κεφάλι, με το μεγαλύτερο του πρόβλημα να φαίνεται στην έλλειψη ταχύτητας, καθώς από τη βασική πεντάδα του έλλειπε ο Παπαλουκάς.

Το δεύτερο δεκάλεπτο συνεχίστηκε με τον ίδιο ρυθμό, με την Ένωση να είναι εντυπωσιακή στην επίθεση, κάνοντας μάλιστα και ένα σερί 16-4. Αντίθετα, οι ερυθρόλευκοι έμοιαζαν ανήμποροι να αντιδράσουν με το σκορ ένα λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου να είναι 42-28.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους φιλοξενούμενους, καθώς στη μάχη ρίχτηκε ο Θοδωρής Παπαλουκάς που μαζί με τον Τόμιτς κατάφεραν να μειώσουν, εκμεταλλευόμενοι το γεγονός ότι από την Ένωση είχε βγει εκτός ο Μπετς με 4 φάουλ.

Τα τελευταία, τρία λεπτά της περιόδου δεν είχαν τίποτα να ζηλέψουν από το ΝΒΑ, με τον Ντικούδη να κάνει ένα εκπληκτικό κάρφωμα και παράλληλα το 53-42. Όσο για τον Ολυμπιακό, ο Τόμιτς έδειχνε ασταμάτητος και με 3 στα 3 τρίποντα μείωσε στους 5 πόντους, 56-51, που ήταν και σκορ περιόδου.

Με την ίδια τακτική συνέχισε και στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός με τον αρχηγό του να μειώνει στους έξι, κάνοντας το 4 στα 4 τρίποντα, ενώ τη σκυτάλη πήρε ο Ρισασέ, ο οποίος με δύο εύστοχα τρίποντα ισοφάρισε 59-59 στο 33ο λεπτό.

Η αντεπίθεση συνεχίστηκε με την ΑΕΚ να δείχνει χαμένη και τον Ντε Μιγκέλ να κάνει το 61-59 υπέρ του Ολυμπιακού. Τα 32 χρόνια όμως ήταν πολλά, το ίδιο και η δίψα των «κιτρινόμαυρων» για τίτλο, που με πρωταγωνιστή τον Νίκο Χατζή στα τελευταία λεπτά και τον Δήμο Ντικούδη σε όλη τη διάρκεια, κατάφεραν να πάρουν την πολυπόθητη νίκη και να φέρουν την ΑΕΚ πίσω στο θρόνο της.

Αυτό ήταν και  το τελευταίο πρωτάθλημα της Βασίλισσας του ελληνικού μπάσκετ,η οποία μετά από τρία χρόνια περιπλανήσεων στις κατώτερες κατηγορίες επέστρεψε επιτέλους και τη νέα χρονιά θα αγωνίζεται ξανά στην Α1…

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 43-31, 56-51, 79-70.

ΑΕΚ: Ζήσης 2, Κακιούζης 12 (2), Χόλντεν 14, Ντικούδης 23 (1), Χατζής 20 (3), Μπετς 3, Κικίλιας, Μπιλμπά 4, Παντελιάδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τόμιτς 15 (4), Αμανατίδης 11, Ντε Μιγκέλ 10, Παπανικολάου 7, Μπουντούρης 3 (1), Ρισασέ 17 (4), Φέμερλινγκ 2, Νικαγκμπάτζε 5 (1), Παπαλουκάς 1.