27.5
19:09

Έπαθαν μπλακ άουτ οι «Μάγκες»

Κλάταρε η ομάδα του Γιάννη Αρβανίτη στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης και ηττήθηκε στο Άργος με 29-14. Βαρύ το σκορ για τους «κιτρινόμαυρους» οι οποίοι γυρνάνε στην Αθήνα και περιμένουν τον Διομήδη αυτή την φορά στην έδρα τους που θα κριθεί και το πρωτάθλημα

Οι Κιτρινόμαυροι κατάφεραν να παίξουν καλή άμυνα, ωστόσο η επιθετική τους αστοχία τους έκανε να χάσουν το ρυθμό τους στο πρώτο ημίχρονο. Ο Διομήδης Άργους κατάφερε να εκμεταλλευτεί την αδράνεια της ΑΕΚ, να σκοράρει και να πάρει διαφορά ακόμα και με τρία γκολ.

Στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου οι Μάγκες ανέβασαν ρυθμό, ισοφάρισαν τον αγώνα, πίεσαν και έτσι πήγαν στα αποδυτήρια μόλις με ένα γκολ πίσω στο σκορ. Ο αγώνας ήταν αρκετά δυνατός, με τον Ράκσεβιτς να είναι ασταμάτητος και τους γηπεδούχους να προσπαθούν με κάθε τρόπο να τον σταματήσουν.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι αθλητές του Γιάννη Αρβανίτη ξεκίνησαν καλά, ωστόσο κατέρρευσαν μετά από λίγα λεπτά με τον Διομήδη να εκμεταλλεύεται στο έπακρο τα λάθη της ΑΕΚ και να στέλνει την μπάλα διαρκώς στα δίχτυα είτε του Καφφάτου είτε του Τσιλιμπάρη.

Ο επόμενος αγώνας που θα κρίνει και τον πρωταθλητή είναι την ερχόμενη Παρασκευή στην Κυψέλη, όπου η ΑΕΚ με τον κόσμο στο πλευρό της αυτή τη φορά καλείται να κερδίσει και να σηκώσει για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά το νταμπλ.