22.5
08:32

Το «θηρίο» επέστρεψε την πιο κατάλληλη στιγμή

Πένυ Μακρή

Η ΑΕΚ έκανε χθες το 1-0 στη σειρά των τελικών του πρωταθλήματος της Α1 χάντμπολ κόντρα στον Διομήδη Άργους με τον Μλάντεν Ράκσεβιτς να παίζει καθοριστικό ρόλο στη νίκη της ομάδας, η οποία κρίθηκε στην παράταση

Οι Κιτρινόμαυροι έδωσαν δικαίωμα στον αντίπαλο να ελπίζει για το «διπλό» μέχρι τη στιγμή που ο Ράκσεβιτς ανέλαβα να βγάλει από την δύσκολη θέση την ΑΕΚ. Με 8 τέρματα, αναδείχθηκε ο πρώτος σκόρερ της ομάδας, ενώ ήταν καθοριστικός στην παράταση, όταν μέσα σε ένα λεπτό κέρδισε δύο δίλεπτες αποβολές, των Μαραγκού και Ζαραβίνα, με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να ανεβάσει τη διαφορά της και να πάρει τη νίκη.

Ο Μαυροβούνιος πίβοτ έδειξε την εμπειρία του, παρά το γεγονός ότι το τελευταίο διάστημα ήταν εκτός… φόρμας λόγω του προβλήματος στη μέση του, και οδήγησε την ΑΕΚ με τη βοήθεια φυσικά και των συμπαικτών του στη νίκη και το προβάδισμα για την κατάκτηση του τίτλου.