21.5
19:10

Στο Άργος για να το σηκώσουμε!

Πραγματικό ντέρμπι αυτό που διεξήχθη στο κλειστό της Κυψέλης ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Διομήδη Άργους, εκεί όπου η Ένωση επικράτησε στην παράταση με 31-28 των Αργιτών και έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών. Πλέον οι Μάγκες έχουν την ευκαιρία να σηκώσουν την κούπα μέσα στο Άργος την ερχόμενη Τρίτη 27 Μαίου.

Μέτριο ήταν το ξεκίνημα της ΑΕΚ στον πρώτο τελικό κόντρα στον Διομήδη Άργους, με τους Μάγκες να κάνουν αρκετά λάθη μέχρι τα μισά του ημιχρόνου σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι μπήκαν καλύτερα στο γήπεδο, εκμεταλλεύτηκαν τις χαμένες μπάλες της Ένωσης και στις αντεπιθέσεις ανέβασαν τη διαφορά.

Οι Αργίτες κατάφεραν να χτίσουν μια διαφορά ασφαλείας 3 τερμάτων, με την ΑΕΚ να τους κυνηγά, μέχρι το 25’ όταν οι παίκτες του Γιάννη Αρβανίτη μείωσαν στο γκολ, ανεβάζοντας το ρυθμό τους. Ωστόσο, ο Διομήδης συνέχισε να αγωνίζεται με περισσότερο πάθος και κατάφερε να ανοίξει ξανά την ψαλίδα, με το ημίχρονο να βρίσκει τους γηπεδούχους 3 γκολ πίσω (12-15).

Τελείως διαφορετική ήταν η εικόνα της ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο, η οποία εμφανίστηκε πιο ορεξάτη και αποφασισμένη για τη νίκη, παίζοντας γρήγορο χάντμπολ, με αποτέλεσμα να ισοφαρίσει πολύ γρήγορα. Στο 34΄με τον Γεωργιάδη η Ένωση έκανε το 16-16 και στη συνέχεια πήρε το προβάδισμα δύο λεπτά αργότερα με τον Σανίκη.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν χέρι χέρι στο σκοράρισμα, με τους Κιτρινόμαυρους να χαμηλώνουν στροφές με αποτέλεσμα ο Διομήδης να ακολουθεί απο κοντά και να περνάει Τ

Στο 50’, η Ένωση μετά από ένα απίστευτο ξέσπασμα, και με τους Ράκσεβιτς και Γεωργιάδη να «πυροβολούν» τον Διομήδη, έκανε το 24-21 και συνέχισε δυνατά, ωστόσο ο Διομήδης κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια, στέλνοντας στον στην παράταση.

Εκεί η ΑΕΚ, μετά από 2 ψυχοφθόρα 5λεπτα κατάφερε να πάρει τη νίκη με 31-28 και την ερχόμενη Τρίτη 27 Μαίου έχει την ευκαιρία να σηκώσει την κούπα μέσα στο Άργος.