10.5
14:36

Εφιάλτης τέλος! Α1 ΗΡΘΑΜΕ!

Και επίσημα επιστρέψαμε! Η ΑΕΚ επικράτησε με 81-68  του Ψυχικού στο κατάμεστο κλειστό της Ζωφριάς και έδωσε ένα τέλος στον εφιάλτη που κράτησε τρία χρόνια. Η Α1 μας περιμένει τη νέα σεζόν!

Δεν ήταν τόσο η νίκη, όσο η δίψα των Κιτρινόμαυρων να ευχαριστήσουν τον κόσμο που βρέθηκε στο κλειστό της Ζωφριάς για να πανηγυρίσει την άνοδο στην Α1.

Το ξεκίνημα της ΑΕΚ ήταν ιδανικό. Ο Δημήτρης Δέσπος ηγήθηκε των προσπαθειώνκαι η ομάδα πήρε από νωρίς το προβάδισμα χωρίς να δέχεται καμία αντίσταση από το Ψυχικό. Περίπου στα μισά του δεκαλέπτου η Ένωση βρέθηκε μπροστά με 15-7, χωρίς να πιέζεται.

Ο Βαγγέλης Ζιάγκος επέλεξε κaθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης να δώσει χρόνο και στους πιο μικρούς, όπως Παπαδιονυσίου, Παπαντωνάκο και Παναγιωταρά, ωστόσο στη δεύτερη περίοδο, πάλι ο Δημήτρης Δέσπος ήταν εκείνος που έδωσε τις λύσεις, με το παιχνίδι της ΑΕΚ να γίνεται πιο εντυπωσιακό μεν, αλλά χωρίς να καταφέρνει να σκοράρει κάποιες φορές. Κανένα ενδιαφέρον για το σκορ, το πάρτι στην κερκίδα δεν είχε τελειωμό.

Περίεργη θα μπορούσε να χαρακτηριστεί η τρίτη περίοδος, καθώς μέχρι το 27’ η ΑΕΚ πέτυχε μόλις 5 πόντους και το Ψυχικό 8, δείγμα της αστοχίας και των δύο ομάδων. Ο Βαγγέλης Ζιάγκος ζήτησε τάιμ άουτ και κάπου εκεί η Ένωση ξύπνησε και με τον Τσιάκο να κερδίζει καλάθι και φάουλ η ΑΕΚ κατάφερε να ξεκολλήσει από το 52.

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Η ΑΕΚ δεν άφησε κανένα περιθώριο στο Ψυχικό να αντιδράσει και γρήγορα έφτιαξε μια διαφορά ασφαλείας για να μπορέσει να φτάσει στην πολυπόθητη νίκη και την κατάκτηση του πρωταθλήματος, τελειώνοντας έτσι με τον εφιάλτη τριών ετών τώρα, όπου βρισκότα στις κατώτερες κατηγορίες.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 47-40, 57-52, 81-68