04.5
15:50

Έδειξαν πάθος, θέλουν δουλειά

Η ΑΕΚ επικράτησε με 1-0 του Αιγάλεω, με τους νεαρούς ποδοσφαιριστές που δεν έχουν αγωνιστεί αρκετά μέχρι στιγμής να δείχνουν πάθος και θέληση, ωστόσο χρειάζονται δουλειά. Σκόρερ ο Ράμα, διπλή σωτήρια απόκρουση στο 88’ από τον Ντούνη.

Σε χαμηλά νερά κινήθηκε η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα κόντρα στο Αιγάλεω. Η νεανική 11άδα και οι ποδοσφαιριστές που μέχρι στιγμής δεν είχαν πάρει αρκετό χρόνο συμμετοχής έψαχναν τα καλά τους πατήματα, πάλευαν και διόρθωναν συνεχώς τα λάθη τους, ωστόσο δεν μπορούσαν να βρεθούν μεταξύ τους στο γήπεδο.

Μπορεί η Ένωση να είχε τον έλεγχο των κινήσεων και του αγώνα, ωστόσο δεν κατάφερε καμία φορά να απειλήσει ουσιαστικά το Αιγάλεω, που προσπάθησε στις αντεπιθέσεις να σκοράρει, κάτι που δεν κατάφερε.

Γενικά το ματς ήταν αρκετά ήρεμο, χωρίς πολλές μάχες και ένταση και τους Κιτρινόμαυρους να προσπαθούν να αποβάλουν το άγχος τους, να βρεθούν μεταξύ τους και να πετύχουν κάποιο τέρμα.

Βέβαια, αυτό ήταν αναμενόμενο αν αναλογιστεί κανείς ότι ο Τραϊανός Δέλλας θέλησε να δώσει ευκαιρίες στους παίκτες του, αφήνοντας εκτός τους Κορδέρο και Γεωργέα, δύο ποδοσφαιριστές… μαέστρους για τη φετινή ΑΕΚ.

Μπήκε γκολ και ηρέμισαν

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε για την ΑΕΚ πιο δυναμικά συγκριτικά με το πρώτο. Οι παίκτες του Τραϊανού Δέλλα συνέχισαν να πιέζουν, ωστόσο έδειξαν να κυκλοφορούν καλύτερα τη μπάλα στην επίθεση, κάτι που τους έκανε να φτάσουν στο γκολ.

Στο 50ο λεπτό ο Ράμα βρέθηκε στη μεγάλη περιοχή, μετά από ωραία συνεργασία των παικτών της Ένωσης και με ένα δυνατό σουτ κατάφερε να βρει δίχτυα και να κάνει το 1-0 για τον Δικέφαλο.

Το γκολ αυτό ανέβασε τη ψυχολογία των παικτών, οι οποίοι το πανηγύρισαν όλοι σε μια αγκαλιά και συνέχισαν να παλεύουν ώστε να αποδείξουν ότι αξίζουν και άλλες ευκαιρίες μέχρι το τέλος της σεζόν.

Το  μηδέν για την ΑΕΚ κράτησε ο Ντούνης, ο οποίος στο 88ο λεπτό κατάφερε με διπλή απόκρουση να πει «όχι» και έτσι η Ένωση να πάρει το τρίποντο της νίκης, με τους Πλατέλλα και Γροντή λίγα λεπτά αργότερα να μην καταφέρνουν να διπλασιάσουν τα τέρματα για τον Δικέφαλο.

ΑΕΚ: Ντούνης, Αργυρίου (59’ Γεωργέας), Τσουμάγκας, Ρόβας, Τσούπρος, Τζανετόπουλος, Ράμα (84’ Παληαρούτας), Ντακόλ, Μούργκα (66’ Γροντής), Ανάκογλου, Πλατέλλας

Αιγάλεω: Ρόππας, Παπουτσής, Ταμπάκης (83’ Πουλάκης), Στριμένος, Ναυπλιώτης, Κουμπούλης, Παυλίδης (81’ Μιχαήλ), Τουρνάς, Παπαναστασίου, Τζανετάκος, Μαυρομάτης

Κόκκινες: Τσούπρος (2 κίτρινες)