03.5
15:42

ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ ΞΑΝΑ ΣΤΗΝ Α1!

Στην Α1 μετά από τρία χρόνια επιστρέφει σήμερα η ΑΕΚ μετά από τη μεγάλη εκτός έδρας νίκη της στη Βέροια με 55-70.

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΗ ΒΕΡΟΙΑ: Πένυ Μακρή

Εξαιρετικό ήταν το ξεκίνημα της ΑΕΚ στο ΔΑΚ Βέροιας εκεί όπου η Ένωση με ένα σερί 6-0 έδειξε ότι ήθελε να τελειώσει το ματς από την αρχή και να κλειδώσει την άνοδο. Στην πρώτη περίοδο οι Κιτρινόμαυροι είχαν την απόλυτη κυριαρχεία και οδηγούσαν τον αγώνα, με τον Ζιάγκο να επιλέγει στην πεντάδα όλους τους βασικούς παίκτες του ώστε να πάρει κεφάλι στο σκορ.

basket2

Ωστόσο, στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Βασίλισσα έριξε ρυθμό και με ένα σερί 10-4 ο Φίλιππος έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση και στο 15’ πέρασε μπροστά για πρώτη φορά στο ματς. Η Ένωση με τον Πολυτάρχου και τον Καράμπουλα να αναλαμβάνουν δράση πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ και κατάφερε να πάει στο ημίχρονο με τη διαφορά στους +2.

Σε έργο με έναν πρωταγωνιστεί κατέληξε στο 3ο δεκάλεπτο με την ΑΕΚ να παίζει εξαιρετική άμυνα, κλέινοντας τον Φίλιππο Βέροιας και τον Ανδρόνικο Γκιζόγιαννη να χτυπά όταν πρέπει δίνοντας ώθηση και διαφορά στη Βασίλισσα.

Τη διαφορά του 3ου δεκαλέπτου κατάφερε να διατηρήσει η Βασσίλισσα φτάνοντας στην τεράστια νίκη κόντρα στον Φίλιππο και πανηγύρισε με όλη της την ψυχή την ανοδο στην Α1 με τον κόσμο της να στήνει το δικό του πάρτι στην κερκίδα.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 34-36, 43-60, 55-70