27.4
18:27

Πλέον ήταν αργά…

Η ευκαιρία είχε χαθεί μέσα στην κατάμεστη Νέα Φιλαδέλφεια για τα κορίτσια του βόλεϊ τα οποία εμφανίστηκαν ξανά κατώτερα του αναμενόμενου και ηττήθηκαν () από τον ΟΣΦΠ, ο οποίος αυτή τη φορά αγωνιζόταν σε χώρο γεμάτο από οπαδούς του και έξτρα κίνητρο του πριμ από τον Μαρινάκη.

Απαράδεκτη εικόνα, αθλήτριες που εμφανίστηκαν κατώτερες του επιπέδου της ΑΕΚ, απογοήτευσαν για ακόμα μια φορά στο κλειστό του Ρέντη χάνοντας με 3-0 από τον ΟΣΦΠ και έδωσαν το πρωτάθλημα στην ομάδα του Πειραιά.

Παρά το πλεονέκτημα της έδρας η Ένωση έβαλε τα χέρια της και έβγαλε τα μάτια της γνωρίζοντας την ήττα στη Νέα Φιλαδέλφεια και φυσικά όπως ήταν αναμενόμενο εκεί ήταν που κρίθηκε το πρωτάθλημα.

Με ψυχολογία μηδέν και φόβο μπήκε η ΑΕΚ στο ματς κόντρα στον ΟΣΦΠ και μάλιστα αυτό φάνηκε από την κατάληξη του πρώτου σετ, όπου οι Κιτρινόμαυρες δεν έκαναν καν προσπάθεια για να κοντράρουν τις ερυθρόλευκες.

Στο 2ο σετ, η Ένωση προσπάθησε να αλλάξει τα κακώς κείμενα, χωρίς ωστόσο να καταφέρει τίποτα παραπάνω από το να μειώσει τη διαφορά. Κάτι ανάλογο συνέβη και στο 3ο σετ, εκεί όπου η ΑΕΚ κόντραρε τον Ολυμπιακό και μάλιστα βρέθηκε και μπροστά σκορ, χωρίς ωστόσο να κάνει το 2-1 και να προσπαθήσει για την ανατροπή.

Τα σετ: 25-14, 25-20, 25-21