25.4
06:05

Στη «γειτονιά» της 3,5 χρόνια μετά

Περίπου τρία χρόνια μετά η ΑΕΚ επιστρέφει στη Ριζούπολη και στα… πάτρια εδάφη την Κυριακή για το παιχνίδι της 26ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής απέναντι στην Κηφισιά. Το ΑΕΚ1924.grθυμάται την τελευταία παρουσία της Ένωσης στο γήπεδο της Ριζούπολης εκεί όπου οι Κιτρινόμαυροι αντιμετώπιζαν την ομάδα των Σερρών για το πρωτάθλημα της Α’ Εθνικής.

Ήταν 12 Σεπτεμβρίου του 2010, η ΑΕΚ προερχόμενη από ήττα στην Κέρκυρα, έδινε το πρώτο εντός έδρας παιχνίδι της για το πρωτάθλημα απέναντι στον Πανσερραϊκό στο γήπεδο «Γιώργος Καμάρας» της Ριζούπολης για την 2η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.

Ο κόσμος της Ένωσης είχε γεμίσει ασφυχτικά το γήπεδο της Ριζούπολης… που απέχει μόλις λίγα λεπτά από το «γκρεμισμένο» σπίτι της ΑΕΚ και τη Νέα Φιλαδέλφεια.

Ο Ντούσαν Μπάγεβιτς, τεχνικός των Κιτρινόμαυρων, ξεκίνησε το παιχνίδι με πολλές αλλαγές σε σχέση με την πρεμιέρα του πρωταθλήματος αφήνοντας εκτός ενδεκάδας τους Σάχα, Καράμπελας, Ντιόπ και Λεονάρντο με τη θέση τους να παίρνουν οι Αραμπατζής, Λαγός, Μάκος και Μπερνς.

Η ΑΕΚ εκρηκτική και σε αρκετά διαστήματα εντυπωσιακή με την ώθηση του κόσμου της έφτασε στη νίκη με 2-0, με τα γκολ των Καφέ και Τζιμπούρ, τα οποία της έδωσαν και τους πρώτους τρείς βαθμούς για τη βαθμολογία της Σούπερ Λιγκ.

Η ένταση του παιχνιδιού χτύπησε «κόκκινο»  με τη δίλεπτη διακοπή του αγώνα που ξεκίνησε στο 80ο λεπτό έπειτα από δύο ανάποδα σφυρίγματα του διαιτητή, Αμπαρκιόλη.

Ο Γρηγόρης Μάκος σημειώθηκε με κίτρινη κάρτα και αμέσως μετά ήρθε η αποβολή του Ντούσαν Μπάγεβιτς από τον τέταρτο διαιτήτή με τον τεχνικό της Ένωσης να «βλέπει» από τα αποδυτήρια τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

tzimpour rizoupoli

Το παιχνίδι

Με τη Ριζούπολη να «βράζει» στην κυριολεξία και τους οπαδούς της ΑΕΚ να έχουν μετατρέψει σε καμίνι το «Γιώργος Καμάρας» (να σημειωθεί πως  οι φίλοι της Ενωσης ξαναείδαν από κοντά σε εντός έδρας ματς την ομάδα τους μετά τον αγώνα με τον Ολυμπιακό τον Μαϊο του 2010), οι Κιτρινόμαυροι μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι πιέζοντας από νωρίς τους φιλοξενούμενους.

Με τους Λυμπερόπουλο και Τζεμπούρ σε τρελά κέφια, η ομάδα του Ντούσαν Μπάγεβιτς έφτασε τέσσερις φορές κοντά στο 1-0 αλλά σταμάτησε στον τερματοφύλακα των Σερραίων.

Στο 26ο λεπτό η ΑΕΚ ανοίγει το σκορ με τον «τρομοκράτη» Ράφικ Τζιμπούρ έπειτα από εξαιρετική σέντρα του «φορμαρισμένου» Λυμπερόπουλου και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 1-0 υπερ της Ένωσης.

Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου δεν ήταν το ιδανικό για την ομάδα του Δικεφάλου, ωστόσο οι Σερραίοι δεν κατάφεραν ούτε έτσι να απειλήσουν τα καρέ του Αραμπατζή.

Στο 67ο λεπτό ο Ντούσαν «ρίχνει» στη μάχη τον Πατσατζόγλου, ο οποίος πραγματοποιεί το  ντεμπούτο του με τα «κιτρινόμαυρα» και λίγα λεπτά αργότερα στο 70’  η ΑΕΚ διπλασιάζει τα τέρματα της με το γκολ του Παντελή Καφέ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε τα αμυντικά λάθη του Πανσερραϊκού και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ράντμαν, κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη του Δικεφάλου.

ΑΕΚ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Αραμπατζής, Λαγός, Γιάχιτς, Δέλλας, Μανωλάς, Μάκος (83′ Ντιοπ), Καφές, Μπερνς (67΄Πατσατζόγλου), Λυμπερόπουλος, Σκόκο (90′ Λεονάρντο), Τζεμπούρ

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Ντράγκαν Κοκότοβιτς): Ράντμαν, Πάμπλο Άμο, Κάστρο, Γεωργιάδης, Μπέλιτς (65′ Τάντιτς), Βρούτσινα, Ντιόγκο, Παπάζογλου, Σουμπίνιο (58′ Αμπουμπακαρί), Λεοζίνιο (77′ Νταλέ), Αλβάρεζ