24.4
17:50

Η γκολάρα του Λύμπε που ξέρανε τον ΟΦΗ! (vids)

Με το γκολ του Νίκου Λυμπερόπουλο η ΑΕΚ επικράτησε σαν σήμερα το 2005 του ΟΦΗ στην Κρήτη με 2-3, έφτασε ένα βήμα πριν από την κατάκτηση του πρωταθλήματος και το έχασε στο επόμενο ματς κόντρα στον Ιωνικό.

Μέσα σε ένα ημίχρονο μπήκαν 5 γκολ, με τον Λύμπε να καταφέρνει στο 90 να δίνει στην ΑΕΚ 3 πολύτιμους βαθμούς, με τον Δικέφαλο να φτάνει πιο κοντά από ποτέ στην κατάκτηση του τίτλου. Στο 57ο λεπτό ο Ίβιτς έκανε το 1-0, με τον Σέζαρ 10 λεπτά αργότερα να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 0-2. Ο ΟΦΗ στο 71’ μείωσε με τον Μαχλά, ενώ στο 89 ήρθε το σοκ με τον Καλαντζή να φέρνει το ματς στα ίσα.

Ωστόσο, ο Νίκος Λυμπερόπουλος δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα. Στο 94ο λεπτό με σουτ κεραυνό έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και χάρισε στην ΑΕΚ το τρίποντο το οποίο την έκανε να αγκαλιάσει το πρωτάθλημα, το οποίο έχασε ένα ματς αργότερα κόντρα στον Ιωνικό.

Οι στιγμές που ακολούθησαν στο Γεντί Κουλέ ήταν απερίγραπτες. Κόσμος και οπαδοί έγιναν ένα, νιώθοντας ότι αυτό το πρωτάθλημα δεν μπορούσε να χαθεί. Και όμως χάθηκε μια εβδομάδα αργότερα στο ματς κόντρα στον ΟΑΚΑ κόντρα στον Ιωνικό και την ήττα με 1-0, με τους Κιτρινόμαυρους αυτή τη φορά να κλαίνε από στεναχώρια και όχι από συγκίνηση όπως στην Κρήτη.