12.4
15:53

Το είπαν και το έκαναν με καλή μπάλα!

Όπως αποκλειστικά είχατε διαβάσει στο ΑΕΚ1924, ο ποδοσφαιριστές της Ένωσης είχαν δώσει υπόσχεση να παίξουν για τον Δέλλα. Το έπραξαν στο ακέραιο (4-0 τον Ασ. Βάρης), πραγματοποίησαν πειστική εμφάνιση και έδειξαν ότι δεν είναι θέμα προπονητή αλλά δικής του συγκέντρωσης το να είναι σε κάθε ματς όπως αρμόζει στην ΑΕΚ!

Μετά από αρκετούς αγώνες η ΑΕΚ ξεκίνησε μουδιασμένα τον αγώνα της, ωστόσο οι Κιτρινόμαυροι κατάφεραν να βρουν γρήγορα τα πατήματα τους. Αυτό είχε ως συνέπεια να έρθει και το πρώτο γκολ, το οποίο ανέβασε τη ψυχολογία τους.

Ο Σταύρος Σταθάκης στο 14ο λεπτό έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με μια βολίδα έξω από τη μεγάλη περιοχή, ενώ δύο περίπου λεπτά αργότερα ο Ντακόλ διπλασία τα τέρματα για τον Δικέφαλο.

Τα δύο γρήγορα γκολ έδωσαν φτερά στα πόδια των παικτών του Δέλλα, οι οποίοι μάλιστα πανηγύρισαν το ένα τέρμα στον πάγκο της Ένωσης, βοηθώντας τους να συνεχίσουν δυναμικά.

Ωστόσο, τα σουτ των Ανάκογλου και Πλατέλλα δεν κατέληξαν στα δίχτυα, με τον Ούσιο να στέλνει συνεχώς την μπάλα κόρνερ.

Τα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου ήταν διαδικαστικά, παρόλα αυτά όμως η ΑΕΚ συνέχισε να έχει τον έλεγχο όλων των κινήσεων και το ματς παιζόταν στο μισό γήπεδο.

Όπως στο πρώτο

Μπορεί το δεύτερο ημίχρονο στο ΟΑΚΑ να ξεκίνησε νωχελικά για την ΑΕΚ, με τον Αστέρα να πιέζει ωστόσο οι αλλαγές του Δέλλα έδωσαν στην ομάδα ώθηση.

Στο 71ο λεπτό ο Πλατέλλας κατάφερε με ένα δυνατό σουτ να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 3-0, ενώ δύο λεπτά αργότερα και λίγο μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο ο Τσεβάς κατάφερε να ανεβάσει το δίχτυ του σκορ στο 4-0.

Μάλιστα για ακόμα μια φορά άπαντες πανηγύρισαν το 3ο γκολ της Ένωσης στον πάγκο της ομάδας, παρέα με όλους τους ποδοσφαιριστές και τον Μπρούνο Τσιρίλο που καθόταν στον πάγκο των φροντιστών.

Μετά λοιπόν από αρκετές εμφανίσεις που δεν θύμιζαν ΑΕΚ οι Κιτρινόμαυροι κατάφεραν να έχουν ένα εύκολο απόγευμα στο ΟΑΚΑ με 4 γκολ, μια ημέρα πριν τα 90 χρόνια ιστορίας του Δικεφάλου

ΑΕΚ: Βούρας, Τσουκαλάς (68’ Μούργκα), Τσουμάγκας (74’ Πεταυράκης), Τζανετόπουλος, Σταθάκης, Κορδέρο, Γεωργέας, Ντακόλ (70’ Τσεβάς), Γροντής, Ανάκογλου, Πλατέλλας

Αστέρας Βάρης: Ούσιος, Σχίζας, Κοπελάς, Σκουρλής, Πλίτσης, Φωστέρης (63’ Κωβαίος), Μίζος, Ανδρεαδάκης, Καζατζής, Ζώνας, Ντούλιας (77’ Κριλής)