11.4
19:03

1-0 η ΑΕΚΑΡΑ και… τέζα στο λιμάνι!

Τεράστια εμφάνιση από τις «κοριτσάρες» της Ένωσης που πάτησαν τον Ολυμπιακό μέσα στο κατάμεστο κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας. Τρελό κοουτσάρισμα από τον «μαέστρο» Μανώλη Ρουμελιώτη, με την ΑΕΚ να παίρνει την πρώτη μεγάλη νίκη στην φάση των τελικών του πρωταθλήματος της Α1

Η ΑΕΚ ξεκίνησε νωχελικά το πρώτο σετ και βρέθηκε πίσω στο σκορ καθώς ο Ολυμπιακός πίεσε πολύ από το σερβίς με τις αθλήτριες της Ένωσης να μην έχουν καλή υποδοχή. Τα πράγματα όμως άλλαξαν στη συνέχεια και με τις οδηγίες του Μανώλη Ρουμελιώτη οι «κιτρινόμαυρες» βελτιώθηκαν και πάτησαν τον Ολυμπιακό στους τελευταίους πόντους με δύο άσους της Παπαφωτίου και με μπλοκ της Φερνάντεζ.

Ο Ολυμπιακός μπήκε και σε αυτό το σετ πιο δυνατά από την ΑΕΚ, με τη διαφορά ότι σε αυτό το σετ οι «ερυθρόλευκες» ήταν καλύτερες καθώς οι αθλήτριες της Ένωσης είχαν άσχημες επιθέσεις και κακή υποδοχή. Κάπου εκεί η ομάδα του λιμανιού έκανε το 1-1.

Και σε αυτό το σετ ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά, ωστόσο οι αθλήτριες της Ένωσης αυτή την φορά όπως και στο πρώτο σετ ανέβασαν την ψυχολογία τους και με πίεση από το σερβις (κυρίως της Παπαφωτίου) έφτασε στο σετ πόιντ και έκανε το 2-1.

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ η ΑΕΚ δεν άφησε κανένα δικαίωμα και καμιά ελπίδα στον Ολυμπιακό για να φέρει το ματς στο ται μπρεκ. Ψυχωμένες οι «κιτρινόμαυρες» πάτησαν κυριολεκτικά τις αντίπαλες αθλήτριες και πήραν πανηγυρικά τη νίκη κάνοντας το 1-0 στην φάση των τελικών.