06.4
06:00

Πρωταθλητές μέχρι το 91’ (vid)

Σαν σήμερα το 2008 η ΑΕΚ υποδέχεται στο ΟΑΚΑ τον Εργοτέλη για την 38η αγωνιστική του πρωταθλήματος, μια αγωνιστική μετά την τεράστια νίκη απέναντι στον Ολυμπιακό με 4-0, με την Ένωση να κερδίζει με 3-1 την κρητική ομάδα περιμένοντας το αποτέλεσμα των Πειραιωτών κόντρα στη Λάρισα.

Οι κιτρινόμαυροι μια αγωνιστική μετά το θρίαμβο επί του Ολυμπιακό στο Σπύρος Λούης υποδέχονταν τον Εργοτέλη σε ένα παιχνίδι που η νίκη ήταν μονόδρομος. Με την ΑΕΚ να βρίσκεται στο -2 από τον Ολυμπιακό και τη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, οι Κιτρινόμαυροι ήθελαν νίκη για να βρεθούν στην πρώτη θέση και ήττα ή ισοπαλία του Ολυμπιακού στο εντός έδρας ματς του στο Καραϊσκάκη, με το Μήτρογλου να χαλάει τα σχέδια της ομάδας του Νίκου Κωστένογλου.

Η ΑΕΚ έκανε το χρέος της και πήρε τη νίκη απέναντι στον Εργοτέλη με 3-1, με τα γκολ των Ριβάλντο,Καφέ και Μπλάνκο σε ένα παιχνίδι που είχε «τελειώσει» από το 50ο λεπτό της αναμέτρησης.

Το σκορ στο ΟΑΚΑ άνοιξε η ΑΕΚ με πέναλτι μετά από ανατροπή του Παντελή Καφέ από τον Κεφαλλούκο. Την εκτέλεση του ανέλαβε ο Ριβάλντο ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Δασκαλάκη στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης.

Το δεύτερο γκολ ήρθε στο 39ο λεπτό με τον Καφέ να συνδυάζεται ωραία με το Λυμπερόπουλο και να σουτάρει μέσα από την μικρή περιόχη των κρητικών στέλνοντας της ΑΕΚ στα αποδυτήρια με το 2-0 υπερ της.

Στην επανάληψη η Ένωση καθάρισε με το γκολ του Ζορό στο 50ο λεπτό. Ο Μπλάνκο παίρνει την κεφαλιά από την εξαιρετική σέντρα του Καφέ και σημαδεύει την αριστερή γωνία του τέρματος του Δασκαλάκη «κλειδώνοντας» ουσιαστικά τη νίκη και το τρίποντο.

Ο Εργοτέλης απάντησε άμεσα στο 53’ με τον Κορδονούρη να μειώνει σε 3-1 σκορ που δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, αν και οι φιλοξενούμενοι απείλησαν σε δύο φάσεις για να μειώσουν και να μπουν ξανά στο παιχνίδι, με κυριότερη την ευκαιρία του Ογκουνσότο στο 75΄.

Από το 53ο λεπτό και μετά το ΟΑΚΑ είχε καθηλωθεί στα ραδιόφωνα περιμένωντας το αποτέλεσμα στο Γ. Καραϊσκάκης όπου ο Ολυμπιακός υποδεχόταν τη Λάρισα και μέχρι εκείνη την ώρα βρισκόταν στο 1-1 αποτέλεσμα που έφερνε την ΑΕΚ στην πρώτη θέση. Ωστόσο, η σιγή στο Σπύρος Λούης έπεσε μια και καλή όταν ο Ολυμπιακός με το Μήτρογλου έκανε το 2-1 στο 91’ αφήνοντας την Ένωση βαθμολογικά στο -2, τη χρονιά που η ΑΕΚ αναδείχθηκε πρωταθλήτρια μέσα στα γήπεδα.