05.4
15:54

«Πλήρωσε» την αστοχία της

Σε κακή ημέρα βρέθηκε η ΑΕΚ στον σημαντικότερο ματς της σεζόν κόντρα στον Κόροιβο και ηττήθηκε με 67-60 στο κλειστό της Ζωφριάς. Η αστοχία και η απουσία του κόσμου της στοίχισαν αυτή τη φορά, όμως παραμένει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, ούσα το φαβορί για την άνοδο στην Α1. Αρνητική η παρουσία των διαιτητών

Με μια έκπληξη ξεκίνησε τον αγώνα ο Βαγγέλης Ζιάγκος ρίχνοντας στη μάχη τον Γιάννη Στούκα, ενώ στην πεντάδα ήταν και ο Σπύρος Παναγιωταράς. Η ΑΕΚ έδειξε να έχει πρόβλημα τόσο στην άμυνα αλλά περισσότερο στην επίθεση με την αστοχία των Κιτρινόμαυρων να επιτρέπει στον Κόροιβο να οδηγεί το παιχνίδι.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα σερί 6-0 στην αρχή, αντίθετα με την Ένωση η οποία δεν έβρισκε στόχο και τον Δημήτρη Δέσπο να ξεχωρίζει, την ίδια στιγμή που οι διαιτητές δεν έδιναν φάουλ υπέρ της ΑΕΚ για κανένα λόγο. Περίπου στα μισά του δεκαλέπτου η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου μείωσε σε 6-8, ωστόσο δεν κατάφερε να ακολουθήσει από κοντά τον Κόροιβο, ο οποίος ανέβασε τη διαφορά μέχρι τη λήξη του δεκαλέπτου.

Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την ΑΕΚ να μην βρίσκει τρόπο να σκοράρει, δείχνοντας ωστόσο σημάδια βελτίωσης στην άμυνα. Τα άστοχα τρίποντα των Παναγιωταρά και Καράμπουλα έδωσαν την ευκαιρία στον Κόριβο να κάνει το 20-30, μεγαλύτερη διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες μέχρι εκείνη την ώρα, με την Ένωση να ξυπνάει και τους Φαλέκα και Πολυτάρχου να μειώνουν προς στιγμήν σε 24-30. Το ματς συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να σκοράρουν και τον Γκιζόγιαννη σε νεκρό χρόνο να κάνε φάουλ στον Γκιουλέκα ο οποίος έκανε το 24-31 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, η ΑΕΚ μπήκε δυναμικά και γρήγορα μείωσε στον πόντο (33-34) με τον Τσιότρα να κάνει εξαιρετικό παιχνίδι, όμως οι Κιτρινόμαυροι δεν μπόρεσαν να περάσουν μπροστά και ο Κόροιβος άνοιξε ξανά την ψαλίδα.

Παρόμοια εξελίχθηκε και η τέταρτη περίοδος με την Ένωση να αδυνατεί να μειώσει και τους διαιτητές να «προστατεύουν» σε αρκετές και κρίσιμες φάσεις τον Κόροιβο, με τους Κιτρινόμαυρους να διαμαρτύρονται συνεχώς.

Η ΑΕΚ μετά από αυτή την ήττα συνεχίζει να βρίσκεται στη πρώτη θέση της βαθμολογίας με 41 βαθμούς με τον Κόροιβο να την ακολουθεί στους 40. Διαβάστε τη βαθμολογία ΕΔΩ.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 24-31, 44-55, 60-67

AEK (Ζιάγκος): Παναγιωταράς, Παπαντωνάκος, Φαλέκας 4, Καράμπουλας 10, Πολυτάρχου 17 (2), Τσιότρας 4, Στούκας, Γκιζόγιαννης 8, Παπαδιονυσίου, Τσιάκος 2, Δέσπος 15 (1τρ., 10ρ).
ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜ. (Νιπεργιάλης): Αρχιμανδρίτης, Νοέας 12 (3τρ., 11ρ.) Καρύδας 11 (3), Κακλαμάνος 20 (4), Χαρισμίδης, Γκιουλέκας, 9 (1), Λυμπάρης 4, Γαλιώτος 5 (11 ρ.), Θανόπουλος.