05.4
16:33

Κυπελλούχος Γ’ Εθνικής η ΑΕΛ

Η ΑΕΛ ήταν η πρώτη νικήτρια του Κυπέλλου Γ’ Εθνικής, καθώς επικράτησε 2-1 του Πανελευσινιακού στον τελικό που διεξήχθη στο Δημοτικό Στάδιο Λιβαδειάς.

Από τον τελικό δεν έλειψαν τα παρατράγουδα, καθώς κατά την είσοδο των οργανωμένων οπαδών της ΑΕΛ προκλήθηκε ένταση με την αστυνομία, η οποία είχε ως αποτέλεσμα να επέλθει ολιγόλεπτη διακοπή.

Το ματς άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για την ομάδα του Παναγιώτη Τζαναβάρα, αφού μόλις στο 4ο λεπτό ο Νέστωρ Στεφανίδης άνοιξε το σκορ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι που κέρδισε ο Πλάτων Καρακατσάνης, αλλά στο 21ο ο Πανελευσινιακός απάντησε με το ίδιο νόμισμα (πέναλτι του Νίκου Κουσκουνά).

Η ΑΕΛ, πάντως, δεν ήταν διατεθειμένη να χάσει τον τίτλο και αφού έχασε δύο καλές ευκαιρίες, ο Κώστας Νεμπεγλέρας εκτέλεσε κόρνερ, ο Ματθαίος Τσακιλτσίδης έκανε άστοχη έξοδο και ο Στεφανίδης διπλασίασε τα γκολ του.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός έπεσε αισθητά, γεγονός που παραλίγο να εκμεταλλευθεί ο Πανελευσινιακός, όμως ο Γιώργος Σικαλιάς φώναξε “παρών” σε δύο περιπτώσεις στο 77ο λεπτό και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι τέλους.

ΑΕΛ (Τζαναβάρας): Σικαλιάς, Καρανίκας, Μήτσης, Σιάκκας, Ρούσσης, Νεμπεγλέρας, Πατινιώτης (72′ Σαββίδης), Τσεμπερίδης, Στεφανίδης, Γκούρτσας (88′ Αραμπατζής), Καρακατσάνης (61′ Πλιάγκας).

Πανελευσινιακός (Ψιμουλάκης): Τσακιλτσίδης, Ριζογιάννης (61′ Δουκάκης), Κοκκίνης, Κουμπαρούλης, Παπαπαναγιώτου, Στουρνάρας, Σουλελές (70′ Ουέλινγκτον), Μακρίδης, Κουσκούνας, Γιαννούλης (46′ Κωνσταντινίδης), Αλεξανδρόπουλος.

Πηγή:contra.gr