05.4
17:58

Αέρας η ΑΕΚ από την Πάτρα

Εύκολο απόγευμα για την ΑΕΚ της Καρδιάς, που επικράτησε με 3-0 της Παναχαϊκής στην Πάτρα για την τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος της Volleyleague.

Παρά τις απουσίες των Πέτρογλου και Κατσανεβάκη η Ένωση πήρε τη νίκη απέναντι στην ομάδα της Πάτρας σε ένα παιχνίδι βαθμολογικά αδιάφορο για του κιτρινόμαυρους για την αυλαία της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος της Α1 των ανδρών.

Οι Κιτρινόμαυροι ξεκίνησαν το παιχνίδι βαδίζοντας χέρι-χέρι με την Παναχαϊκή στο σκορ, με την Παναχαϊκή να παίρνει μικρό προβάδισμα η ΑΕΚ δυσκολεύτηκε ωστόσο έφτασε γρήγορα στη ισοφάριση και τελικα τη νίκη του πρώτου σετ με 18-25.

Το δεύτερο σετ επεφύλασσε μια έκπληξη για τις δύο ομάδες, καθώς η πτώση της ασφάλειας στο κλειστό άφησε τις δύο ομάδες στο σκοτάδι. Η Ένωση ωστόσο βρήκε το φως και έφτασε εύκολα στη νίκη με 15-25.

Το τρίτο σετ μετατράπηκε σε ντέρμπι με την Παναχαϊκή να παίρνει κεφάλι στο σκορ η ΑΕΚ ωστόσο με πρωταγωνιστή το Ρουμελιώτη σε μπλοκ και επίθεση έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη με 23-25