02.4
20:00

Αυτή η κούπα θα γίνει δική μας!

Μεταμορφωμένες προς το καλύτερο μετά την αλλαγή τεχνικής ηγεσίας και γεμάτες αυτοπεποίθηση μετά την εύκολη νίκη επί του ΟΣΦΠ, οι κοριτσάρες του βόλεϊ ταπείνωσαν και τον ΠΑΟ και αυτόν τον τίτλο δεν θα τον χάσουν!

Η ΑΕΚ έδειξε καλό πρόσωπο, πείσμα και μέταλλο και πήρε τη νίκη απέναντι στον μαχητικό Παναθηναϊκό με 3-1, κάνοντας το πρώτο σημαντικό βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Οι κιτρινόμαυρες πάνε με το πλεονέκτημα της νίκης στην Κυψέλη όπου επιθυμούν τη νίκη που θα τους δώσει σαφές προβάδισμα στους τελικους.

Η Ένωση με την Τοτσίδου να βρίσκεται σε πολύ καλή μέρα και να βοηθάει τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά αλλά και τη Δήμητρα Γιακουμή να κάνει σημαντική δουλειά στα μπλοκ των κιτρινόμαυρων πήρε σημαντική νίκη απέναντι στις πράσινες που έδειξαν τρομερή μαχητικότητα στο κλειστό της Νέας Φιλαδέλφεια.

Στο πρώτο σετ η ΑΕΚ δεν μπήκε δυναμικά έμεινε για λίγο πίσω στο σκορ ωστόσο με την Σία Τοτσίδου να αποτελεί το κλειδί του σετ, έχοντας 2 άσους και τρομερή άμυνα έφτασε στη νίκη με 25-19.

Το δεύτερο σετ είχε τη μορφή ντέρμπι ο Παναθηναϊκός με πολύ καλά οργανωμένη την άμυνα του δεν άφησε περιθώρια στην ΑΕΚ, η οποία όμως ενισχύθηκε από την είσοδο της Καββαθά. Οι κιτρινόμαυρες στο τέλος πήραν τη διαφορά με τους άσους της Καββαθά να την οδηγούν στη νίκη την οποία κλείδωσε στο τέλος η Γιακουμή με 25-23.

Το μπλακ άουτ για την Ένωση ήρθε στο τρίτο σετ όπου οι Κιτρινόμαυρες έμειναν στο -6 από τον ΠΑΟ και δεν κατάφεραν να μαζέψουν τη διαφορά η οποία μοιραία τις οδήγησε στο 19-25.

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ η Ένωση έδειξε ψυχή και θέληση, με το παιχνίδι να εξελίσσεται πόντο πόντο οι κιτρινόμαυρες με την είσοδο της Γιακουμή και την Παπαφωτίου στα πολύ καλά σερβίς πήραν το προβάδισμα, μπλοκάροντας επιθετικά τον Παναθηναϊκό και πήραν τελικά τη νίκη με την Καββαθά να πετυχαίνει τον τελευταίο πόντο, 25-18.