31.3
18:59

Και πάλι Μπαρτσελόνα ο Πλατανιάς

Ο Πλατανιάς πήρε μια σπουδαία νίκη και τρεις πολύτιμους βαθμούς στην μάχη για την παραμονή επικρατώντας με 3-2 της Ξάνθης στην Ακριτική πόλη και προσπέρασε και πάλι την Βέροια και τον Απόλλωνα Σμύρνης

Μία πολύ σπουδαία νίκη που τον φέρνει και πάλι πάνω από την Βέροια και τον Απόλλωνα Σμύρνης πήρε ο Πλατανιάς στην Ξάνθη επικρατώντας με 3-2 της ομώνυμης ομάδας χάρη σε γκολ των Τόρες, Βλαχοδήμου και Κατάι.

Με αυτή την νίκη η ομάδα των Χανίων βρίσκεται στην 15η θέση με 34 βαθμούς ενώ η Ξάνθη με αυτή την ήττα μπήκε σε μπελάδες ενόψει της συνέχειας καθώς έχει μόλις 35 και δεν μπορεί να θεωρεί σίγουρη την παραμονή της.

Και οι δυο ομάδες ήθελαν την νίκη για αυτό και μπήκαν από τα πρώτα λεπτά δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και έχοντας ως σκοπό να πετύχουν ένα τέρμα που θα τις έφερνε σε θέση οδηγού. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που τα κατάφεραν και μαζί με το γκολ που πέτυχαν πήραν και την ψυχολογία που τους ώθησε σε ένα δεύτερο τέρμα.

Ο Κεχαγιάς με μια αλλαγή πριν το τέλος του πρώτου μέρους προσπάθησε να αλλάξει τα πράγματα και να δώσει επιπλέον ώθηση επιθετικά στην ομάδα του η οποία με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου κατάφερε να μειώσει. Πίεσε μάλιστα για ένα ακόμη γκολ αλλά δεν τα κατάφερε.

Εν συνεχεία ο ρυθμός έπεσε και μετά από ένα λάθος της άμυνας της Ξάνθης ο Πλατανιάς πήρε και πάλι προβάδισμα δυο τερμάτων στο ματς καθώς στο 77′ έκανε το 3-1 με τον Κατάι. Στο 79′ όμως η Ξάνθη μείωσε με πέναλτι του Σολάρι και τα τελευταία δέκα λεπτά κύλησαν με λίγες φάσεις και πολλούς τραυματισμούς και κίτρινες κάρτες που ανάγκασαν τον Τριτσώνη να κρατήσει οχτώ λεπτά καθυστερήσεων.

Το τελικό σφύριγμα της λήξης όμως έδωσε στον Πλατανιά τρεις πολύτιμους βαθμούς και έβαλε τους γηπεδούχους σε μπελάδες ενόψει της συνέχειας.