30.3
14:49

Χάρισε ύπνο η ΑΕΚ

Μικροί-μεγάλοι χασμουρήθηκαν και μωρά έριξαν ροχαλητά με την απόδοση της Ένωσης (0-0). Εμφάνιση ομάδας Γ’ Εθνικής και δικαιολογημένη απογοήτευση του κόσμου. Όαση ο Ράμα που έπαιξε λίγο αλλά τουλάχιστον γούσταρε που το έκανε. Τραγικοί άπαντες με χειρότερο όλων τον Ανάκογλου

Με όρεξη να σκοράρει γρήγορα ξεκίνησε τον αγώνα κόντρα στον Ηλυσιακό η ΑΕΚ, ωστόσο δεν τα κατάφερε στα πρώτα 45 λεπτά.

Οι Κιτρινόμαυροι βρισκόταν συνεχώς στην επίθεση, πίεσαν τους αντιπάλους τους, αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Η μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου ήταν ουσιαστική τριπλή και πραγματοποιήθηκε μέσα σε ένα λεπτό.

Ο Γεωργέας μπήκε στη μικρή περιοχή, σούταρε, με την μπάλα να περνάει κόρνερ. Στη εκτέλεσή του ο Ντακόλ έπιασε την κεφαλιά με τον Σηφάκη να διώχνει πάνω στη γραμμή, ενώ το ίδιο συνέβη και στη σέντρα που έγινε στη συνέχεια με τον διαιτητή τελικά να σφυρίζει φάουλ στον τερματοφύλακα.

Από εκεί και πέρα οι Κιτρινόμαυροι απείλησαν με σουτ των Ανάκογλου και Κορδέρο, ενώ οι Γεωργέας και Πεταυράκης ανέβαιναν συνεχώς προσπαθώντας να βοηθήσουν επιθετικά την Ένωση.

Χαρακτηριστικό της πίεσης που δέχθηκε η ΑΕΚ και τις δυστοκίας της στην επίθεση ήταν η γρήγορη αλλαγή από τον Τραϊανό Δέλλα, ο οποίος στο 37ο λεπτό έδωσε τη θέση του Ρόβα στον Ράμα, προσπαθώντας να ζωντανεύσει ακόμα περισσότερο την επίθεση της ομάδας.

Δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα

Στην επανάληψη και μετά την είσοδο του Βαγγέλη Πλατέλλα η ΑΕΚ απόκτησε περισσότερη ταχύτητα, ωστόσο δεν την εκμεταλλεύτηκε.

Ο Ρενάλντο Ράμα ήταν ο ποδοσφαιριστές που είχε τις μεγαλύτερες ευκαιρίες ώστε να σκοράρει, με το πρώτο του σουτ να εξουδετερώνεται από τον Σηφάκη και το δεύτερο να καταλήγει στο δοκάρι.

Ο Ηλυσιακός περνώντας τα λεπτά πίεσε προσπαθώντας να διεκδικήσει κάτι παραπάνω από τον αγώνα, με τις ευκαιρίες που δημιουργούσε από την άλλη πλευρά η ΑΕΚ να καταλήγουν είτε κόρνερ, είστε στα χέρια του πολύ καλού Σηφάκη.

Η ΑΕΚ για ακόμα ένα ματς ναι μεν είχε τον απόλυτο έλεγχο, ωστόσο δεν κατάφερε να βρει δίχτυα και να πάρει τη νίκη, υπό την… μουρμούρα των οπαδών της, οι οποίοι βλέπουν στα τελευταία  ματς την ομάδα να δυσκολεύεται.

ΑΕΚ: Βούρας, Γεωργέας, Πεταυράκης, Ρόβας (37’ Ράμα), Σταθάκης, Κορδέρο, Τζανετόπουλος, Ντακόλ, Πόποβιτς, Ανάκογλου, Γροντής (59’ Πλατέλλας)

Ηλυσιακός: Σηφάκης, Φραγκής, Ιωαννίδης, Καραπιπέρης, Σίσκος, Αμανατίδης, Κωνσταντίνου, Στρατάκης, Τζώρτζης, Μασούρας, Κάμπας