29.3
16:55

Δεν χάνει ούτε «λαβωμένη»!

Παρά τα πολλά προβλήματα που είχε να αντιμετωπίσει ο Βαγγέλης Ζιάγκος τελικά δεν ήταν αρκετά ώστε να στερήσουν από την ΑΕΚ τη νίκη με 77-64 κόντρα στο Λαύριο εκτός έδρας. Με Γκιζόγιαννη, Παπαντωνάκο, Παπαδιονυσίου, Παναγιωταρά και Τσιάκο να σφίγγουν τα δόντια αλλά και τους Καράμπουλα – Πολυτάρχου να παίρνουν στις πλάτες τους την Ένωση, η ομάδα έκανε ένα ακόμα σημαντικό βήμα για την άνοδο, πέντε στροφές πλέον πριν την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος

Αρκετά δυνατό ήταν το ξεκίνημα στο Λαύριο με τους γηπεδούχους να μπαίνουν φορτσάτοι κάνοντας γρήγορα το 5-0 κόντρα στην ΑΕΚ, και τους Κιτρινόμαυρους να κυνηγούν το σκορ μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου (19-15).

Από εκεί και πέρα, οι παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου ανέβασαν στροφές και μόλις δύο λεπτά από την έναρξη της δεύτερης περιόδου πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (21-22). Η Ένωση, με τον Βαγγέλη Καράμπουλα να παίρνει στις πλάτες του την ομάδα, αλλά και τον Μιχάλη Πολυτάρχου να πετυχαίνει καθοριστικά τρίποντα, κατάφερε να φτάσει μέχρι και τους +10, ωστόσο η ομάδα του Λαυρίου μείωσε στο τέλος του ημιχρόνου (38-41), μπαίνοντας ξανά στο παιχνίδι.

Στην τρίτη περίοδο η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο του ματς.  Από το ξεκίνημα ανέβσε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό και την κράτησε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, με τον άχαστο μέχρι εκείνη τη στιγμή Πολυτάρχου να κάνει το 62-48 υπέρ των Κιτρινόμαυρων.

Ο Δικέφαλος μπήκε χαλαρά στο τελευταίο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα να δώσει χώρους στο Λαύριο, το οποίο μείωσε τη διαφορά κάνοντας το 55-62, με την ΑΕΚ να μην μπορεί να ευστοχήσει σε σουτ για τέσσερα λεπτά. Ο Γκιζόγιαννης «ξύπνησε» την ομάδα ανεβάζοντας ξανά τη διαφορά και στο 35’ ο Ζιάγκος πέρασε στο παρκέ και τον νεαρό Γιάννη Στούκα.

Η Ένωση ηρεμώντας το ματς έφτασε στη νίκη, παρά τα τεράστια προβλήματα που είχε να αντιμετωπίσει ο κόουτς των Κιτρινόμαυρων όλη την εβδομάδα και με τους Τσιάκο και Γκιζόγιαννη να αγωνίζονται με προβλήματα σφίγγοντας τα δόντια.

Πλέον στην ΑΕΚ κοιτάζουν το επόμενο ματς, κόντρα στον Κόροιβο, το οποίο θα κρίνει κατά πολύ την άνοδο στην Α1.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 38-41, 48-62,66-74

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κακιούζης 12, Μουμπάρακ, Τσίρος 2, Μανούσος 10, Σακελλαρίου 9 (1), Γιαννακόπουλος 20 (1), Κεσκενίδης, Περράκης 8 (2), Ψωμαδέρης, Χατζόπουλος 5 (1).

ΑΕΚ (Ζιάγκος): Παναγιωταράς 3, Παπαντωνάκος 5 (1), Φαλέκας 7, Καράμπουλας 13 (1), Πολυτάρχου 19 (5), Τσιότρας 3, Στούκας 1, Γκιζόγιαννης 8, Παπαδιονυσίου, Τσιάκος 13, Δέσπος 2.