22.3
16:52

Νίκη στο ρελαντί για τη Βασίλισσα

Η ΑΕΚ δε βρέθηκε στο καλύτερο της απόγευμα ωστόσο πήρε την νίκη απέναντι στους Ικαρους Σερρών στο άδειο κλειστό της Ζωφριάς και συνέχισε την πορεία της για την άνοδο στην Α1.

Η Βασίλισσα, με εμφανή την απουσία του Νίκολιτς αλλά και του Ανδρόνικου Γκιζόγιαννη που έμεινε εκτός 12αδας την τελευταία σχεδόν στιγμή, κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στην ομάδα των Σερρών, ανεβάζοντας ρυθμό στο τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

HΈνωση μπήκε στο παιχνίδι δυναμικά και πήρε από αρκετά νωρίς το προβάδισμα, με την ομάδα των Σερρών να μειώνει σταδιακά τη διαφορά και το τέλος της πρώτης περιόδου να βρίσκει την Ένωση στο +3 με 24-21.

Με την είσοδο του Γιώργου Τσιάκου στο παρκέ κατά τη δεύτερη περίοδο οι επιθετικές κινήσεις του Ικαρου μειώθηκαν σημαντικά, με τον Τσιάκο να δίνει αέρα στο προβάδισμα της ΑΕΚ φτάνοντας τη διαφορά με προωπικά του καλάθια στο +6. Το ημίχρονο βρήκε του κιτρινόμαυρους μπροστά με πέντες πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Ίκαροι ισοφάρισα σε 47-47, με τους παίκτες της ΑΕΚ να πατούν το γκάζι και να κάνουν το 58-50, το οποίο ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, η «Βασίλισσα» +10 ,ωστόσο οι παίκτες του Ικάρου δεν το έβαλαν κάτω και μείωσαν εκ νέου το σκορ, κάνοντας το 65-61.

Τη νίκη στην ΑΕΚ χάρισαν ο Φαλέκας και ο Καράμπουλας που διαμόρφωσαν το τελικό 76-67 για την Ένωση.