19.3
16:59

Οι Κούπες είναι για Μάγκες, όχι για… Δάγκες!

Κυπέλλούχος Ελλάδας αναδείχθηκε η εκπληκτική ΑΕΚ η οποία μετέτρεψε σε παράσταση για έναν ρόλο τον τελικό απέναντι στον Διομήδη Άργους (18-15) που έμεινε στις προσβολές, στις προκλήσεις και στις υπερφίαλες τοποθετήσεις των ανθρώπων του.

Άργησε λίγο να ξυπνήσει αλλά όταν πήρε φόρα έδειξε ότι δεν πρόκειται να χάσει το Κύπελλο. Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ με την ΑΕΚ μάλιστα να μην μπορεί να ολοκληρώσει τις επιθέσεις της, ενώ ανάλογο πρόβλημα αντιμετώπιζε και ο Διομήδης Άργους.

Το σκορ άνοιξε ο Γρηγόρης Σανίκης για την ΑΕΚ μετά από 5 λεπτά αγώνα και μέχρι παραπάνω από τα μισά του πρώτου μέρους οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ, μέχρι να αναλάβει δράση ο Χριστόφορς Μπακαούκας, ο οποίος κατάφερε να ξεμπλοκάρει την Ένωση και στο 17’ να ανεβάσει τη διαφορά σε δύο γκολ (6-4).

Το 9-6 για την ΑΕΚ δεν άργησε να γίνει με τον αρχηγό να ξεσηκώνει τα πλήθη και τον Διομήδη να μένει παρατηρητής του αγώνα, έχοντας τον εκπληκτικό τερματοφύλακα της Ένωσης Τσιλιμπάρη κύριο αντίπαλο του κάτω από το τέρμα του Δικεφάλου.

Χλιαρό ήταν και το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να φτάσουν στο γκολ, χωρίς όμως να τα καταφέρνουν. Ο Τσιλιμπάρης κράτησε ξανά τον Διομήδη μακριά από την εστία της Ένωσης με τις απίστευτες αποκρούσεις του και οι Καρυπίδης και Αλβανός πανηγύρισαν έξαλλα τα τέρματα τους ξεσηκώνοντας τον κόσμο περίπου στο μισό του ημιχρόνου (9-13).

Οι δύο ομάδες ανέβασαν ρυθμό από το μισό του δευτέρου ημιχρόνου και μετά, ο Διομήδης πλησίασε κάνοντας το 13-15 με την ΑΕΚ να έχει συνεχόμενες χαμένες ευκαιρίες με δοκάρι του Παπαδόπουλου και άστοχα σουτ. «Ανάσα» για την ομάδα του Γιάννη Αρβανίτη έδωσε ο Ράκσεβιτς κάνοντας το 13-16, περίπου 7 λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης.

Ο Αλέξης Αλβανός έκανε το 13-17, όμως ο Διομήδης με δύο συνεχόμενα τέρματα μείωσε και η ΑΕΚ απάντησε με τον ίδιο παίκτη να κάνει το τελικό 15-18 και τα πανηγύρια να ξεσπούν στο κλειστό