18.3
11:27

Λίγα γκολ, ωραίος αγώνας

Η ΑΕΚ πήρε τη νίκη κόντρα στην Τριγλία Ραφήνας με 2-0, παίζοντας κακό ποδόσφαιρο στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο η συνολική εικόνα του αγώνα ήταν μια από τις καλύτερες του εφετινού πρωταθλήματος.

Ελάχιστες είναι οι ομάδες μέχρι στιγμής που έχουν παραταχθεί κόντρα στην Ένωσης χωρίς να φοβηθούν, παίζοντας ωραίο και δημιουργικό ποδόσφαιρο. Μια από αυτές ήταν η Τριγλία Ραφήνας, η οποία μπορεί να φοβήθηκε το ματς στην αρχή, ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο ανέτρεψε τα δεδομένα.

Το γρήγορο γκολ του Δικεφάλου και η απόδοση που έπιασε στο πρώτο ημίχρονο ήταν ικανά να χαρίσουν τη νίκη στους Κιτρινόμαυρους, με τους γηπεδούχους ναι μεν να αμύνονται, χωρίς όμως να έχουν κλειστεί όλοι στο μισό γήπεδο, χαλώντας τον αγώνα.

Στην επανάληψη, από τη στιγμή που η Τριγλία δεν είχε να χάσει απολύτως τίποτα ανοίχτηκε στο γήπεδο και σε συνδυασμό με την κακή παρουσία της ΑΕΚ κατάφερε να δημιουργήσει φάσεις και να προσφέρει και αυτή θέαμα.

Ο συγκεκριμένος αγώνας δεν θύμισε σε καμία περίπτωση αυτούς που έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε στην Γ’ Εθνική μέχρι στιγμής, με τους αντιπάλους της ΑΕΚ να παίρνουν πόδια και να κλίνονται για 90 λεπτά στην περιοχή τους.

Οι μοναδικές ομάδες που το είχαν καταφέρει αυτό στο παρελθόν ήταν ο Ηλυσιακός, ο οποίος μάλιστα έπαιξε με αυτό τον τρόπο μέσα στο ΟΑΚΑ, καθώς και ο Άγιος Νικόλαους.

Παίζοντας καθαρό και ωραίο ποδόσφαιρο λοιπόν οι αγώνες μπορούν να γίνουν εντυπωσιακοί και στην Γ’ Εθνική, ακόμα και κόντρα στην ΑΕΚ, δείγμα του ότι αν οι αντίπαλοί της δεν τη φοβούνται τότε ίσως καταφέρουν να πάρουν κάτι καλύτερο από την ήττα στα μεταξύ τους ματς.