15.3
19:01

Όλα στραβά και ανάποδα στην Καλαμάτα

Το μαγικό εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου στο Φάιναλ Φορ της Καλαμάτας έχασε η ΑΕΚ της Καρδιάς μετά την ήττα της από την Κηφισιά.

Όλα στραβά και ανάποδα για την ΑΕΚ στην Καλαμάτα που δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος.

Η ημέρα ξεκίνησε άσχημα για την ΑΕΚ της καρδιάς με τον Πέτρο Πέτρογλου να τίθεται νοκ άουτ από τον ημιτελικό του Φάιναλ Φορ με την Ένωση να στερείται έναν από τους βασικούς της αθλητές, ενώ στη συνέχεια ο Άκης Φλαούνας στερήθηκε στα μέσα του 2ου σετ και τον Κόνραντ Γκούζντα, ο οποίος τραυματίστηκε και αποχώρησε.

Οι κιτρινόμαυροι «λαβώθηκαν» από την υποδοχή τους με την Κηφισιά να έχει εντοπίσει τις αδυναμίες της Ένωσης στις οποίες «πάτησε» για να φτάσει στη νίκη.

Η ΑΕΚ εμφανίστηκε άνευρη στο πρώτο σετ, έμεινε από νωρίς πίσω στο σκορ με τα συνεχή λάθη της να μεγιστοποιούν τη διαφορά με την Κηφισιά, με την ομάδα των βορείων προαστίων να φτάνει εύκολα στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 18-25.

Οι αθλητές του Άκη Φλαούνα δεν κατάφεραν να βρούν ρυθμό ούτε στο δεύτερο σετ, στο οποίο ο τεχνικός της Ένωσης στερήθηκε και τον Γκούζντα, ο οποίος τραυματίστηκε και αποχώρησε.  Η Κηφισιά με πολλά μπλοκ κατάφερε να πάρει προβάδισμα από νωρίς και τελικά να φτάσει στη νίκη και του δευτέρου σετ με 18-25.

Στο τρίτο σετ η ΑΕΚ μπήκε περισσότερο ψυχωμένη, για πρώτη φορά βρέθηκε μπροστά στο επιμέρους σκορ, ωστόσο όμως η Κηφισιά μείωσε και άμεσα έφερε το παιχνίδι στα ίσια με του κιτρινόμαυρους να αδυνατούν να το ανατρέψουν, και την ομάδα του Αρσενιάδη να φτάνει στη νίκη και στην ιστορική πρόκριση του τελικού του Κυπέλλου Ελλάδας.

Τα σετ: 18-25, 18-25, 18-25