12.3
18:14

“Zωντανή” για την κορυφή

Η ΑΕΚ πήρε το τρίποντο κόντρα στους Ίωνες επικρατώντας με 3-0 στην εκτός έδρας αναμέτρηση που έδωσε για την 2οη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 γυναικών και έμεινε ζωντανή για την κορυφή.

Το τρίποντο που την κρατά μια ανάσα από τον Ολυμπιακό και την κορυφή πήρε η ΑΕΚ κόντρα στους Ίωνες με 3-0. Οι αθλήτριες της Ένωσης σχετικά εύκολα πήραν την καθαρή νίκη με 3-0 και παραμένουν ζωντανές για την πρώτη θέση της Α1.

Το παιχνίδι

Δυναμικά μπήκε η Ένωση στο πρώτο σετ, με τις κιτρινόμαυρες να παίρνουν από νωρίς το προβάδισμα στο σκορ και τους Ιωνες να αδυνατούν να απαντήσουν στο επιθετικό ξέσπασμα της ΑΕΚ. Έτσι, η ομάδα του Μανώλη Ρουμελιώτη πήρε το πρώτο σετ με σχετική ευκολία επικρατώντας με 13-25.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε καλά για την ΑΕΚ, στη συνέχεια όμως ο αντίπαλος έφτασε στην ισοφάριση (11-11) κάνοντας δύσκολο το έργο της Ένωσης, η οποία τελικά κατάφερε να ξεφύγει και τελικά να κερδίσει με 19-25.

Τέλος, στο τρίτο σετ οι κιτρινόμαυρες έμειναν πίσω στο σκορ (4-1), ωστόσο έφτασαν έγκαιρα στη ισοφάριση και με το παιχνίδι να πηγαίνει πόντο πόντο κατάφεραν για ακόμη μια φορά στο τέλος να ξεφύγουν και να πάρουν και το τρίτο και νικητήριο σετ με 19-25.

Η νίκη αυτή κρατάει “ζωντανή” την ΑΕΚ στην υπόθεση κορυφή, καθώς μένει μόλις ένα πόντο πίσω από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.