10.3
17:18

Οι γκολάρες του… δαίμονα (videos)!

Η ΑΕΚ έχει βρεί στο πρόσωπο του Βαγγέλη Πλατέλλα τον τιμωρό αντιπάλων και.. λυτρωτή της, με τον επιθετικό της Ένωσης να έχει την ικανότητα να μεταμορφώνεται τόσο σε δαίμονα όσο και σωτήρα sτα παιχνίδια του Δικεφάλου.

Με ένα γκολ… ποίημα ο Πλατέλλας λύτρωσε την «κακή» ΑΕΚ για δεύτερη φορά απέναντι στον ίδιο αντίπαλο. Σαν σε επανάληψη του αγώνα στην Κρήτη, είδαμε χτες τον επιθετικό της Ένωσης να σώζει για δεύτερη φορά την ΑΕΚ από νέο κάζο.

Ο κιτρινόμαυρος δαίμονας «τιμώρησε» στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης  τον Ηρόδοτο με ένα γκολ σχεδόν ίδιο με εκείνο στην Κρήτη, λυτρώνοντας την ομάδα από νέο «κύμα» αντιδράσεων, που θα έφερνε μια ενδεχόμενη γκέλα.

Ο επιθετικός της Ένωσης δεν αποκαλείται άδικα τιμωρός, αφού έχει αποδείξει αρκετές φορές πως με την μπάλα στα ποδιά δύσκολα συγχωρεί… ή δείχνει έλεος. Το ΑΕΚ1924.gr κάνει μια αναδρομή στα πιο όμορφα γκολ του Πλατέλλα με τη φανέλα του Δικέφαλου , τα οποία τον έχουν αναδείξει ως ένα από τα βαριά πυροβολικά της εφετινής ΑΕΚ.

Mανδραϊκός- ΑΕΚ 0-2

Στο πρώτο επίσημο παιχνίδι της Ένωσης ίσως και ιστορικό αφού ήταν το «ντεμπούτο» της στη Γ’ Εθνική, ο Βαγγέλης Πλατέλλας για πρώτη φορά με τη φανέλα του Δικεφάλου σκοράρει και κλειδώνει τη νίκη της ΑΕΚ απέναντι στο Μανδραϊκό, κάνοντας το 0-2.

Με μια πολύ ωραία προσποίηση ο επιθετικός της ΑΕΚ περνάει τους αμυντικούς και με ένα εκπληκτικό σουτ σκοράρει ένα υπέροχο γκολ το πρώτο του με το δικέφαλο στο στήθος ανοίγοντας το λογαριασμό του ως σκόρερ της Ένωσης.

ΑΕΚ-Θύελλα Ραφήνας 2-1

Στο δεύτερο παιχνίδι της Ένωσης στη Γ’ εθνική και το πρώτο εντός έδρας, ο Πλατέλλας «ξαναχτυπά» σκοράροντας το δεύτερο γκολ της αναμέτρησης μπροστά σε 25.000 φίλους της Ένωσης.

ΑΕΚ-ΑΟΑΝ 5-0

Στο αγώνα του Κυπέλλου κόντρα στον Άγιο Νικόλαο ο Πλατέλλας κάνει comeback μετά από ένα διάστημα απουσίας λόγω τραυματισμού, αποτελεί την πρώτη αλλαγή του Δέλλα και σκοράρει το τέταρτο γκολ για την ΑΕΚ μετά από ασίστ «πάρε-βάλε» από τον Γροντή.

ΑΕΚ- ΠΑΟ Κρουσσώνα 7-1

Σε μια από τις πιο επιβλητικές νίκες της Ένωσης ο Πλατέλλας μεταμορφώνεται σε δαίμονα πετυχαίνοντας ένα γκολ ποίημα, κερδίζοντας επάξια το χειροκρότημα του κόσμου στο ΟΑΚΑ. Το 6ο γκολ της αναμέτρησης έχει την υπογραφή του από την αρχή μέχρι το τέλος με τον επιθετικό της Ένωσης να περνάει ακόμα και τον τερματοφύλακα και με γυριστό σουτ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα των κρητικών.

Ηρόδοτος-ΑΕΚ 1-2

Ο Πλατέλλας γίνεται ο λυτρωτής της ΑΕΚ, δίνοντας της τη νίκη με ένα υπέροχο γκολ στην εκπνοή της αναμέτρησης (92ο λεπτό) και σώζει την Ένωση από το βαθμολογικό στραπάτσο, σε ένα παιχνίδι που συζητήθηκε αρκετά.

Πανναξιακός –ΑΕΚ 5-0

Στη μεγαλύτερη εκτός έδρας νίκη της Ένωσης στη Γ’ Εθνική στο νησί των Κυκλάδων, ο Πλατέλλας χορεύει κυριολεκτικά στη βροχή παρέα με τον Μπρέσεβιτς κάνοντας περίπατο στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης. Ο δαιμονισμένος Πλατέλλας σκοράρει το 3ο και το 4ο γκολ της Ένωσης και τα δύο με άκρως θεαματικό τρόπο.

ΑΕΚ – Μανδραϊκός 8-0

Σε ένα παιχνίδι που φέρει την υπογραφή των Μπρέσεβιτς και Ανάκογλου ο Βαγγέλης Πλατέλλας σκοράρει για δεύτερη φορά απέναντι στον Μανδραϊκό έπειτα από εκείνη του πρώτου γύρου. Συγκεκριμένα, με ένα πολύ ωραίο πλασέ μετά από ασίστ του Μπρέσεβιτς βάζει την υπογραφή του στο 6ο γκολ της αναμέτρησης.

ΑΕΚ- Α.Ο Περιστερίου 8-1

Ίσως σε ένα από τα καλύτερα του παιχνίδια ο Πλατέλλας γίνεται τιμωρός του Περιστερίου και μαέστρος της ΑΕΚ πετυχαίνοντας τρία πανέμορφα γκολ και το πρώτο του χατ τρικ με τη κιτρινόμαυρη φανέλα.

ΑΕΚ- Ηρόδοτος 2-1

Σε μια μέτρια εμφάνιση του ο Πλατέλλας έσωσε την ΑΕΚ από ενδεχόμενο κάζο για δεύτερη φορά με τον ίδιο σχεδόν τρόπο απέναντι στην ομάδα του Ηροδότου που έβαλε δύσκολα στους κιτρινόμαυρους. Ένα υπέροχο σουτ εκτός περιοχής στο 89 έφερε τη λύτρωση για την Ένωση, με τον Πλατέλλα να μετονομάζεται σε … λυτρωτή!

ΑΕΚ – Ηρόδοτος 2-1 HL από greeksuperleague