09.3
14:51

Όπως και στην Κρήτη, με γκολάρα Πλατέλλα!

Η ΑΕΚ ήταν κακή και φλύαρη για μεγάλο διάστημα του αγώνα με τον Ηρόδοτο, αλλά τελικά πήρε το τρίποντο με 2-1 χάρη σε γκολάρα του Πλατέλλα με βολίδα έξω από την περιοχή, όπως ακριβώς συνέβη και στο ματς του πρώτου γύρου

Δυναμικά μπήκε στον αγώνα η ΑΕΚ, με τον Ηρόδοτο να πιέζει και να βγαίνει στις αντεπιθέσεις, καταφέρνοντας να δημιουργήσει κάποιες φάσεις.

Στο 8ο λεπτό ο Ανάκογλου, ο οποίος στο πρώτο ημίχρονο έπιασε καλή απόδοση, κατάφερε με ένα σόλο και ένα δυνατό σουτ να ανοίξει το σκορ, δίνοντας προβάδισμα στην Ένωση.

Ωστόσο, οι πανηγυρισμοί δεν κράτησαν για πολύ, καθώς αμέσως μετά τη σέντρα ο Ηρόδοτος με τον Πήλιο ισοφάρισε, με το ματς ουσιαστικά να ξεκινάει από την αρχή.

Κομβικό σημείο ήταν η φάση του 31ου λεπτού όταν ο Ανάκογλου κέρδισε πέναλτι, ο Ηρόδοτος έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μπαλάφα, αλλά ο Πλατέλλας από τα 11 βήματα δεν κατάφερε να κερδίσει τον Ζαφείρη, με το σκορ να παραμένει στο 1-1.

Στα επόμενα 15 λεπτά του πρώτου ημιχρόνου η ΑΕΚ είχε τον πρώτο λόγο του αγώνα, ωστόσο παρά το γεγονός ότι έπαιζε με παίκτη παραπάνω δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα και να πάρει το προβάδισμα.

Μπήκε σε… άλλο γήπεδο, έσωσε την παρτίδα ο Πλατέλλας

Σε… άλλο γήπεδο μπήκε η Ένωση στην έναρξη της επανάληψης, με τους παίκτες του Τραϊανού Δέλλα να προσπαθούν στο μισό γήπεδο να εκμεταλλευτούν κάποιες από τις φάσεις που δημιούργησαν ώστε να σκοράρουν. Από την άλλη πλευρά ο Ηρόδοτος έδειχνε απίστευτη δύναμη και πάθος, καθώς παρά το γεγονός ότι αγωνιζόταν με 10 παίκτες, με σωστή τακτική και άμυνα κρατούσε ανέπαφη την εστία του.

Όσο περνούσαν τα λεπτά οι Κιτρινόμαυροι αγχωνόταν, κάτι που φαινόταν στον αγωνιστικό χώρο, καθώς τα λάθη και η υπερέντασή τους ήταν μεγάλη.

Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να κερδίσει τον… κακό της δαίμονα ούτε στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Τζάθας στο 82ο λεπτό κέρδισε πέναλτι μετά από ατομική ενέργεια, ο Γροντής ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, στέλνοντας την μπάλα άουτ, πετώντας στα σκουπίδια ακόμα μια ευκαιρία για την ΑΕΚ.

Η λύτρωση ήρθε για την Ένωση στο 89ο λεπτό, όταν μετά από μεγάλη χαμένη ευκαιρία του Ντακόλ, ο Πλατέλλας έπιασε το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή και… σκότωσε για δεύτερη φορά τον Ηρόδοτο, όπως ακριβώς είχε κάνει και στο ματς του πρώτου γύρου.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Πλατέλλας είχε ακόμα ένα τρομερό σουτ, το οποίο βρήκε στο δοκάρι. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Ηρόδοτος έπαιξε με 10 παίκτες από το 31ο λεπτό, καταφέρνοντας να κλείσει την Ένωση.

ΑΕΚ (Δέλλας): Βούρας, Τσιρίλο, Ρόβας, Γεωργέας, Τσουκαλάς (58’ Τζάθας), Κορδέρο, Ανάκογλου, Ντακόλ, Πλατέλλας, Γροντής, Μπρέσειβτς

Ηρόδοτος (Κολιτσιδάκης): Ζαφείρης Δ, Μπινιχάκης, Χατζηβασίλης, Γεωργόπουλος, Μπαλάφας, Αχελλέως, Πήλιος, Χατζηανδρέου (64’ Βελέτης), Κοζυράκης, Κούρτι, Ζαφείρης Α (57’ Μωραΐτης, 87’ Κλίνης)

Κίτρινες: Γεωργόπουλος, Χατζηανδρέου, Αχιλλέως, Κοζυράκης, Μωραΐτης,

Κόκκινες: Μπαλάφας