08.3
17:06

Eκτός 4αδας η ΑΕΚ, 0-3 από την Κηφισιά

Νέα ήττα στο πρωτάθλημα της volleyleague δέχτηκε η ΑΕΚ με 3-0 από την Κηφισιά και πλέον αποχαιρετά οριστικά το στόχο της ένταξης στην τετράδα της Α1.

Οι αθλητές του Άκη Φλαούνα δεν κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο κόντρα στην ομάδα της Κηφισιάς, από την οποία ηττήθηκαν με 3-0 στο κλειστό της Γλυφάδας, υπό το βλέμμα του Ελγκέτα.

Oι κιτρινόμαυροι μπήκαν δυνατά στο πρώτο σετ, βρέθηκαν μπροστά στο σκορ αλλά με την Κηφισιά να πραγματοποιεί ένα σερί 5-0, έχασε το προβάδισμα και τελικά ηττήθηκε με 18-25.

Στο δεύτερο σετ, τα πράγματα ήταν πιο ισορροπημένα. Και οι δύο ομάδες πήραν κεφάλι στο σκορ, με την Κηφισιά να είναι πιο ψύχραιμη στους τελευταίους πόντους και έτσι πάρα το 25-24 της ΑΕΚ κατάφερε να πάρει το σετ με 27-25.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ η ΑΕΚ φάνηκε να έχει τον έλεγχο στην αρχή ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ιδανική με την ομάδα των βορείων προαστίων να ισοφαρίζει και το ματς να εξελίσσεται πόντο-πόντο. Τελικά η Ένωση δεν κατάφερε να κάνει το 2-1 και ηττήθηκε με 23-25.

Η ήττα αυτή απομακρύνει την ΑΕΚ από την τετράδα της Α1 του βόλεϊ ανδρών. Πλέον, οι δύο ομάδες θα ξανασυναντηθούν την επόμενη εβδομάδα στο F4 του Κυπέλλου Ανδρών στην Καλαμάτα, αυτή τη φορά με στόχο την πρόκριση στον τελικό και την κατάκτηση ενός ακόμη τροπαίου για τους αθλητές του Άκη Φλαούνα.

Τα σετ: 18-25, 25-27, 23-25