02.3
08:46

Ρεκόρ γκολ εκτός έδρας

Το στείρο 1-1 του πρώτου ημιχρόνου στο ματς κόντρα στον Άγιο Νικόλαο, μετατράπηκε σε 6-1 σηματοδοτώντας τη μεγαλύτερη εκτός έδρας νίκη της ΑΕΚ στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής.

Οι Κιτρινόμαυροι μπορεί να δυσκολεύτηκαν στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο στην επανάληψη βρήκαν ρυθμό, εκμεταλλεύτηκαν την αριθμητική υπεροχή τους και κατάφεραν με οδηγό τον Ντακόλ να βρουν έξι φορές δίχτυα.

Η προηγούμενη φορά που η ΑΕΚ είχε σκοράρει πολλές φορές σε εκτός έδρας ματς ήταν στον αγώνα της Νάξου, όπου επικράτησε με 5-0, ωστόσο στο χθεσινό ματς τα έξι τέρματα που μπήκαν αποτελούν ρεκόρ.

Φυσικά μεγάλο ρόλο σε αυτό έπαιξαν τα τρία γκολ που πέτυχε σε δύο λεπτά, με τον Ντακόλ να «ξεκλειδώνει» την άμυνα του Αγίου Νικολάου από τη στιγμή που έκανε το 2-1 και μετά.

Η παρουσία της Ένωσης μπορεί να χαρακτηρίστηκε εκ νέου από δύο πρόσωπα, ωστόσο από τη στιγμή που οι Κιτρινόμαυροι αντέδρασαν σωστά και κατάφεραν να σπάσουν το ρεκόρ τους βοηθά την Ένωση να αποκτήσει και πάλι την ηρεμία της, ειδικά από τη στιγμή που η νίκη αυτή ήρθε μετά από την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής.

Αναμφισβήτητα το μεγαλύτερο μερίδιο σε αυτή τη νίκη το καρπώνεται ο Άλεξ Ντακόλ, ο οποίος με τέσσερα τέρματα χόρεψε τον Άγιο Νικόλαο, ενώ ο Δημήτρης Ανάκογλου με το εντυπωσιακό του ανάποδο ψαλίδι έβαλε το κερασάκι στην τούρτα.

Σίγουρα αυτή η εμφάνιση δεν συγκρίνεται με εκείνες του ΟΑΚΑ και τις εύκολες νίκες με 8-0, ωστόσο οι παίκτες της ΑΕΚ έσπασαν ακόμα ένα ρεκόρ, το οποίο θα προσπαθήσουν να καταρρίψουν εκ νέου τις επόμενες αγωνιστικές.