01.3
12:47

Υπομονή, τελειώνει η κωλοκατηγορία!

Η ΑΕΚ πέρασε νικηφόρα από τον Άγιο Νικόλαο με τον Άλεξ Ντακόλ να επιστρέφει στις καλές εμφανίσεις και με τα 4 γκολ του να την οδηγεί στο νικηφόρο 6-1. Εξαιρετικός ο Ανάκογλου, τελειώνουν αυτά αδέρφια, σημασία δεν έχουν μεγάλη, σε λίγο θα είναι σαν να μην έγιναν ποτέ!

Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά στον αγώνα κόντρα στον Άγιο Νικόλαο, ωστόσο όσο περνούσαν τα λεπτά οι γηπεδούχοι ανέβαζαν το ρυθμό τους και κατάφεραν να ισορροπήσουν το ματς.

Ο Μπρέσεβιτς κέρδισε και ανέλαβε να εκτελέσει το πέναλτι στο 3ο λεπτό, στέλνοντας τη μπάλα ψηλά άουτ, με τον Ανάκογλου στο 18ο λεπτό μετά από ατομική ενέργεια να πιάνει ένα δυνατό σουτ και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Μπρόκου ανοίγοντας το σκορ για την Ένωση.

Ωστόσο οι παίκτες του Αγίου Νικολάου κατάφεραν να αντιδράσουν, να κερδίσουν κάποια στημένα, ένα από τα οποία εκμεταλλεύτηκε ο Καρνιάτης ισοφαρίζοντας στο 31ο λεπτό το ματς.

Δύο λεπτά αργότερα ο ΑΟΑΝ έμεινε με 10 παίκτες, μετά από δεύτερη κάρτα του Μυρρίλα, με τον Δέλλα να βάζει στο ματς τον Ντακόλ, βγάζοντας τον Τσουκαλά, ώστε να καταφέρει να εκμεταλλευτεί τα κενά του Αγίου Νικολάου, κάτι που δεν συνέβη μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Οι τελικές προσπάθειες του πρώτου ημιχρόνου ήταν 3 για τον Άγιο Νικόλαο και 8 για την ΑΕΚ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε μουδιασμένα για την ΑΕΚ, η οποία άργησε να πάρει μπροστά, ωστόσο μετά το γκολ του Ντακόλ στο 66ο λεπτό όλα άλλαξαν. Μέσα σε ένα λεπτό ο Βραζιλιάνος κατάφερε να σκοράρει και δεύτερη φορά με το σκορ να γίνεται πολύ γρήγορα 1-3.

Από εκεί και πέρα τα δεδομένα ανατράπηκαν. Οι Κιτρινόμαυροι βρήκαν ψυχολογία, με τον Ανάκογλου να κάνει το 1-4 στο 68ο λεπτό με εντυπωσιακό ψαλίδι και τον Ντακόλ στο 72ο λεπτό να ανεβάζει το δείκτη του σκορ στο 1-5.

Τα τελευταία λεπτά του αγώνα ήταν εντελώς διαδικαστικά με τον Ντακόλ να βάζει στο 87 το κερασάκι στην τούρτα σημειώνοντας το 4ο προσωπικό του γκολ, διαμορφώνοντας το τελικό 1-6.

Οι συνθέσεις:

Άγιος Νικόλαος (Καβουσανός): Μπρόκος, Κωστάκης, Ιασωνίδης, Δέλλιος, Χριστάκης (73’ Φαγάς), Πηγιάκης, Μυρίλλας, Δήμας (46’ Γκέκας), Κοκολάκης, Καρνιάτης

ΑΕΚ (Δέλλας): Βούρας, Τσουκαλάς (39’ Ντακόλ), Πεταυράκης (77’ Τσουμάγκας), Ρόβας, Σταθάκης, Κορδέρο, Γεωργέας, Πόποβιτς (66’ Γροντής), Μπρέσεβιτς, Ανάκογλου, Πλατέλλας

Κίτρινες: Χριστάκης, Πλατέλλας, Μυρίλλας, Πεταυράκης, Πηγιάκης, Σταθάκης,

Κόκκινες: Μυρίλλας