26.2
19:05

Με μαγκιά στον τελικό οι Νταμπλούχοι

Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα οι Μάγκες του Γιάννη Αρβανίτη επικράτησαν με 20-23 του Δούκα και πήραν την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά, όπου θα αντιμετωπίσουν το Διομήδη Άργους.

Η ΑΕΚ επικράτησε του Δούκα σε ένα παιχνίδι με χιτσκοκικό χαρακτήρα και πήρε το μαγικό εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου όπου θα διεκδικήσει το τρόπαιο κόντρα στο Διομήδη Άργους.

Οι νταμπλούχοι πήραν σπουδαία νίκη απέναντι στον πολύ καλά οργανωμένο Δούκα, ο οποίος έβαλε δύσκολα στους παίκτες του Γιάννη Αρβανίτη.

Στο πρώτο μέρος η ΑΕΚ αντιμετώπιζε αρκετές αμυντικές δυσκολίες ωστόσο με όπλα της τον Μπακαούκα και το Γεωργιάδη κάταφερε να πάρει τη διαφορά, την οποία διατήρησε μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με το σφύριγμα του διαιτητή να τη στέλνει νικήτρια στα αποδυτήρια.

Η έναρξη του β’ ημιχρόνου βρήκε την Ένωση αδύναμη αμυντικά γεγονός που εκμεταλλευτήκε ο Δούκας σκοράροντας 3 γκολ σε χρονικό διάστημα 2,5 λεπτών. Η πολύ καλή άμυνα του Δούκα και η εμφάνιση του τερματοφύλακα της ομάδα, Γεωργιάδη, ο οποίος στην κυριολεξία είχε κατεβάσει τα ρολά δυσκόλεψαν ιδιαίτερα την Ένωση, η οποία έμεινε πίσω στο σκορ.

Στη συνέχεια, η αμύνα των νταμπλούχων «οχυρώθηκε» δυσκολεύοντας ιδιαίτερα το έργο του Δούκα. Με τον Καφφάτο σε μεγάλη μέρα η ΑΕΚ ισοφάρισε (17-17) και τελικά κατάφερε να πάρει το προβάδισμά (17-18) μετά από ένα δύσκολο 15 λεπτο. Το παιχνίδι πήρε τη μορφή ντέρμπι με την ΑΕΚ να δυσκολεύεται να αυξήσει τη διαφορά της απέναντι σε μια πολύ καλή οργανωμένη ομάδα, με την εξέλιξη του παιχνιδιού να παίρνει τη μορφή θρίλερ. Ωστόσο, στα πέντε λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα η ΑΕΚ τρύπωσε στην άμυνα του Δούκα και με τα εύστοχα πέναλτι του Καρυπίδη και το γκολ του Ράξεβιτς και του Αλβανού η Ένωση σφράγισε την πρόκριση της στον τελικό.