22.2
20:32

Στέρεψαν από δυνάμεις

Σε ένα εντυπωσιακό ματς στην Γλυφάδα η ΑΕΚ δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στον Φοίνικα Σύρου, καθώς ηττήθηκε με 3-2 σετ, κερδίζοντας έναν βαθμό.

Οι Κιτρινόμαυροι κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο πρώτο σετ του αγώνα, το οποίο κατέκτησαν με 23-25, βάζοντας γερές βάσεις για τη συνέχεια του αγώνα. Ωστόσο, στο δεύτερο σετ οι ρόλοι ανατράπηκαν με τον Φοίνικα Σύρου να ισοφαρίζει σε 1-1 μπαίνοντας ξανά στο ματς.

Το τρίτο σετ του αγώνα ανήκε στην Ένωση, με τους παίκτες του Άκη Φλαούνα να κάνουν το 2-1, χωρίς όμως να στέκονται στο ύψος των περιστάσεων. Τα πόδια τους ήταν βαριά και έτσι οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν για δεύτερη φορά σε 2-2 σετ.

Στο τάι μπρέικ ο Φοίνικας Σύρου είχε τη ψυχολογία υπέρ του, πήρε διαφορά δύο πόντων και κατάφερε να την κρατήσει μέχρι το τέλος κατακτώντας τελικά το σετ με 15-11 και κατά συνέπεια και τον αγώνα.

Με αυτή την ήττα η ΑΕΚ της Καρδιάς κατάφερε να πάρει μόλις έναν βαθμό και πλέον συνεχίζει σε πρωτάθλημα και Κύπελλο για ότι καλύτερο.

Τα σετ: 25-23, 23-25, 25-19, 17-25, 11-15