22.2
16:10

Προσγειώθηκε στην Α1 η Βασίλισσα!

Σε ένα ντέρμπι για γερά νεύρα και δυνατές καρδιές η ΑΕΚ επικράτησε 64-63 της Καβάλας στο «καμίνι» της Ζωφριάς και πλέον βρίσκεται με το ενάμιση πόδι στην Α1.

Στο ίδιο μήκος κύματος κινούνταν οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο με την ΑΕΚ να έχει το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο, χωρίς ωστόσο να ξεφεύγει καθώς η Καβάλα ήταν αρκετά μαχητική και με τρίποντα απειλούσε πάντα το καλάθι της Ένωσης.Η Βασίλισσα πήρε το πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο στο 2ο ισοφαρίστηκε ισοφαρίστηκε λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.

Από εκεί και πέρα, οι παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου μπήκαν πιο δυναμικά στο 3ο δεκάλεπτο, πήραν μια διαφορά, ωστόσο οι δύο ομάδες κινήθηκαν στο ίδια επίπεδα και κανένας δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Το ματς εξελίχθηκε , σε ντέρμπι για γερά νεύρα και μέχρι την ολοκλήρωση του κανεις δεν μπορούσε να προβλέψει το αποτέλεσμα.

Τελικά η ΑΕΚ ήταν η μεγάλη νικήτρια με 64-63 και πλέον μόνο με αυτοκτονία θα χάσει την άνοδο στην Α1.

Διαιτητές: Παναγιώτου – Τσούνας – Μαλαμάς.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 33-33, 49-45, 64-63

ΑΕΚ (Ζιάγκος): Παναγιωταράς, Παπαντωνάκος 1, Φαλέκας 4, Καράμπουλας 4 (1), Πολυτάρχου 4, Τσιότρας 3 (1), Νίκολιτς 5 (1), Γκιζόγιαννης 24 (4 τριπ., 10 ριμπ.), Παπαδιονυσίου 3, Τσιάκος 12, Δέσπος 4.

ΚΑΒΑΛΑ (Τζήμας): Κρστέβσκι 9 (7 ριμπ.), Μαρμαρινός 5, Τότσιος 7(1), Καλαμπάκας 12(2), Κατσαρές 11 (1), Αγγελακόπουλος 13 (1), Καραποστόλου 5 (1), Καραθανάσης, Βελισσαρίου, Καλαϊτζίδης 1.