16.2
18:47

Συνέχεια στο αήττητο για τις Κοριτσάρες

Η ΑΕΚ έσπασε τις αντιστάσεις του αντιπάλου και κατάφερε σε ένα ματς απαιτήσεων να επικράτησει με 3-1 του Πανναξιακού στο κλειστό του Ιωνικού της Νέας Φιλαδέλφειας .

Οι αθλήτριες του Αποστόλη Οικονόμου συνάντησαν δυσκολίες ωστόσο όμως κατάφεραν να πάρουν το “τρίποντο” απέναντι στην ομάδα της Νάξου.

Σε ένα παιχνίδι απαιτήσεων τα Κορίτσια της Ένωσης προηγήθηκαν με 1-0 στα σετ με ανατροπή. Ωστόσο τα πράγματα δεν ήταν τόσο εύκολα για εκείνες στο 2ο σετ, στο οποίο βρέθηκαν αρκετά πίσω με αποτέλεσμα να μην καταφέρουν να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ και έτσι ηττήθηκαν με 25-22.

Στο τρίτο σετ οι Κιτρινόμαυρες πήραν από νωρίς το προβάδισμα το οποίο και διατήρησαν μέχρι τέλους, φτάνοντας με σχετική ευκολία στη νίκη του 3ου σετ με 25-16.

Το τέταρτο σετ εξελίχτηκε πόντο πόντο για τις δύο ομάδες παίρνοντας τη μορφή ντέρμπι ωστόσο η ΑΕΚ κατάφερε να εκμεταλλευτεί τα λάθη του Πανναξιακού και να πάρει την πολυπόθητη νίκη.

Τα σετ: 25-20, 22-25, 25-16, 25-19.