16.2
14:43

Για τον κόσμο της που δεν ήταν εκεί

Γκολ με το τσουβάλι στο ΟΑΚΑ σε ακόμα ένα ματς για την ΑΕΚ η οποία επικράτησε με 8-1 του Περιστερίου και χάρισε όμορφο ποδόσφαιρο στον κόσμο της που παρακολούθησε από την τηλεόραση την αναμέτρηση. Χατ τρικ ο εξαιρειτκός Πλατέλλας!

Άνετο και παραγωγικό ήταν το πρώτο ημίχρονο της ΑΕΚ κόντρα στον ΑΟ Περιστερίου στο άδειο ΟΑΚΑ. Οι Κιτρινόμαυροι δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα κόντρα στους φιλοξενούμενους, καθώς από το 3ο κιόλας λεπτό έγιναν απειλητικοί. Το πρώτο γκολ για την Ένωση ήρθε στο 7ο λεπτό όταν ο Μπρέσεβιτς με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Ο Κροάτης ωστόσο δεν σταμάτησε εκεί, καθώς τέσσερα λεπτά αργότερα μετά από πάσα του Ντακόλ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0.

Σειρά στο σκοράρισμα για την ΑΕΚ πήρε ο Πλατέλλας, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Ντακόλ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα στο 25ο λεπτό κάνοντας το 3-0. Πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Βραζιλιάνος, ο οποίος είχε ήδη δώσει δύο έτοιμα τέρματα, κατάφερε να σκοράρει διαμορφώνοντας το 4-0, μετά από ασίστ του Πλατέλλα.

Οι Κιτρινόμαυροι δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα κόντρα στον ΑΟ Περιστερίου, δείχνοντας ότι το δεύτερο ημίχρονο θα έχει διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Δέλλα να μπορεί να δώσει χρόνο συμμετοχής σε παίκτες που δεν έχουν αγωνιστεί αρκετά μέχρι στιγμής.

Όπως τελείωσε το πρώτο ημίχρονο έτσι ξεκίνησε και η επανάληψη. Ο Πόποβιτς στο 50ο λεπτό έστειλε για 5η φορά τη μπάλα στα δίχτυα, μετά από ασίστ του Πλατέλλα, ο οποίος τρία λεπτά αργότερα σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα κάνοντας το 6-0.

Το Περιστέρι κατάφερε να βγει από την άμυνά του, με τον Μπέλη στο 58ο λεπτό να σκοράρει και να κάνει το 6-1 ανεβάζοντας τη ψυχολογία των φιλοξενούμενων, οι οποίοι από εκεί και στο εξής ανέβασαν το ρυθμό τους.

Στο 73ο λεπτό ο Ντακόλ διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα φτάνοντας το δείκτη του σκορ στο 7-1, με τον Πλατέλλα να σημειώνει χατ τρικ και διαμορφώνοντας το τελικό 8-1.

ΑΕΚ (Δέλλας): Βούρας, Τσουκαλάς, Πεταυράκης, Ρόβας, Γεωργέας (64’ Σταθάκης), Κορδέρο (78’ Τσεβάς), Πόποβιτς, Ντακόλ, Μπρέσεβιτς (72’ Γροντής), Ανάκογλου, Πλατέλλας

ΑΟ Περιστερίου(Ταπραντζής): Τικταπανίδης (75΄Κέμπας), Πλέστης (55’ Ηλιάδης), Βασίλογλου, Ποστόλης, Μήλιος, Χέλμης, Μπόσιος, Πλέστης, Συράκος (82’ Τσαβαλιάς), Μπέλης, Χρόνης