15.2
16:55

Ξαναγίνεσαι Βασίλισσα!

Με την ήττα του Ψυχικού στην Κρήτη από τον ΟΦΗ, η ΑΕΚ έμεινε ξανά μόνη στην πρώτη θέση της βαθμολογίας επικρατώντας στο Παγκράτι με75-69! Η προσοχή στραμμένη πλέον στην Καβάλα και στο ντέρμπι της επόμενης αγωνιστική στη Ζωφριά. Διαβάστε τα αποτελέσματα και τη βαθμολογία μετά το πέρας της 15ης αγωνιστικής

Τίποτα δεν φαίνεται να μπαίνει εμπόδιο στην επιστροφή της ΑΕΚ στην Α1, καθώς μπορεί να κινδύνευσε προς το τέλος στο ματς κόντρα στο Παγκράτι, ωστόσο έδειξε χαρακτήρα και με την εμπειρία που διαθέτουν οι παίκτες της έφτασε στη νίκη και έμεινε μόνη πρώτη στη βαθμολογία μετά την ήττα του Ψυχικού στην Κρήτη.

Την ίδια στιγμή η Καβάλα επικράτησε άνετα του Φίλιππου Βέροιας και την ερχόμενη εβδομάδα θα ταξιδέψει στην Αθήνα για το ντέρμπι της αγωνιστικής κόντρα στην Ένωση, στο κλειστό των Άνω Λιοσίων.

Το ματς:

Μουδιασμένα ξεκίνησε στο πρώτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ, η οποία ωστόσο κατάφερε να πάρει από νωρίς μια διαφορά ασφαλείας (16-20) και στη δεύτερη περίοδο να κάνει το παιχνίδι της και να μπει άνετα στα αποδυτήρια στο τέλος του ημιχρόνου με +10.

Η Ένωση στο δεύτερο δεκάλεπτο έδειξε τον παλιό καλό εαυτό της και με την εξαιρετική άμυνα, όπλο του Βαγγέλη Ζιάγκου από το ξεκίνημα της σεζόν, δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να πλησιάσουν , έχοντας αφοπλίσει το πολυβόλο τους, Φώτη Βασιλόπουλο.

Στην επανάληψη, η Βασίλισσα μπήκε αποφασισμένη να «τελειώσει» το ματς και μάλιστα καθ’ όλη τη διάρκεια του δεν έριξε τη διαφορά κάτω από τους 15 πόντους με αποκορύφωμα τους +20 στο 27’ (41-61).

Παρ’ όλα αυτά, οι Κιτρινόμαυροι και ενώ όλα έδειχναν να έχουν κριθεί, έδειξαν να χαλαρώνουν στο τέταρτο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα το Παγκράτι να εκμεταλλεύεται αυτή την αντίδραση της ΑΕΚ και να μειώνει επικίνδυνα.

Ωστόσο, η Ένωση με την βοήθεια του αρχηγού της, Αλέξη Φαλέκα αλλά και την εμπειρία που διαθέτουν οι παίκτες της, κατάφερε να πάρει ακόμα μια νίκη (69-75) και να παραμείνει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας στρέφοντας πλέον την προσοχή της στο ντέρμπι της επόμενης εβδομάδας με την Καβάλα.

Διαιτητές: Μαγκλογιάννης-Μαλανδρής-Καραβίτης
Τα δεκάλεπτα: 19-23, 31-41, 46-62, 69-75
ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Καλαμπάκος): Νικολακόπουλος, Δέδες 2, Βασιλόπουλος 21 π. (4/7 τριπ., 10 ασ.), Ψαρόπουλος 16 (3/4 τριπ.), Δερμιτζάκης 7 (1), Ράπτης 10 (6 ριμπ.), Κουτρούλιας 5 (1), Αγγελόπουλος 4, Μιχάλογλου 4 (5 ριμπ.), Μπουραζάνης.
ΑΕΚ (Ζιάγκος): Παναγιωταράς 2, Παπαντωνάκος, Φαλέκας 4, Καράμπουλας 15 (1), Πολυτάρχου 7 (2), Τσιότρας 10 (4/5 διπ.), Νίκολιτς 17 (2/3 τριπ., 5 ασ.), Γκιζογιάννης 9 (2), Παπαδιονυσίου, Τσιάκος 7 (7 ριμπ.), Δέσπος 4 (5 ριμπ.).