03.2
16:53

Σέξι ΑΕΚΑΡΑ, σέξι βαζέλα και… 3-1!

Οι Κοριτσάρες επικράτησαν με 3-1 σετ του ΠΑΟ στη Νέα Φιλαδέλφεια και επέστρεψαν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Μαύρα γενέθλια για τις φιλοξενούμενες που έδειξαν ότι δεν μπορούν με τίποτα να κοντράρουν την Ένωση.

Η ΑΕΚ μπήκε δυναμικά στον αγώνα, πήρε μεγάλη διαφορά, ωστόσο οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να μειώσουν στο σκορ. Οι παίκτριες του Απόστολου Οικονόμου είχαν την απάντηση και για αυτό και έτσι κατάφεραν με ψυχραιμία και σωστές επιθέσεις να πάρουν το πρώτο σετ με 25-18.

Κάτι παρόμοιο συνέβη και στο δεύτερο σετ του αγώνα, καθώς οι Κιτρινόμαυρες πήραν μεγάλοι προβάδισμα στο σκορ, το έχασαν, αλλά κατάφεραν τελικά να κάνουν το 2-0 στα σετ με 25-20.

Στο τρίτο σετ του αγώνα η εικόνα της ΑΕΚ ήταν διαφορετική από τα δύο πρώτα. Οι Κοριτσάρες μπήκαν μουδιασμένα, έμειναν πίσω στο σκορ και δεν κατάφεραν να καλύψουν στη συνέχεια του αγώνα τη διαφορά. Έτσι ο ΠΑΟ έκανε το 2-1 στα σετ, κατακτώντας το τρίτο με 14-25.

Το τέταρτο και τελευταίο σετ θύμισε ντέρμπι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο. Προς το τέλος του οι Κιτρινόμαυρες ανέβασαν ρυθμό, βρήκαν ψυχολογία και έτσι κατάφεραν με 25-21 να κάνουν το 3-1 και να πάρουν το τρίποντο της νίκης.

Τα σετ: 25-18, 25-20, 14-25, 25-21